Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zła jakość powietrza. Dziś (19.12.) darmowe autobusy

Facebook Twitter

Dziś (19.12.) jakość powietrza jeszcze gorsza niż wczoraj (18.12.). Stąd decyzja władz Rybnika o bezpłatnych przejazdach na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego. Takie decyzje w sytuacji przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza powyżej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 mają być już standardem, podobnie jak w innych miastach.

Jak jednak podkreślają samorządowcy, takie działania, nie rozwiązują problemu smogu. Konieczne są systemowe rozwiązania w kwestii ogrzewania domów a także zmiana przyzwyczajeń mieszkańców. Jutro (19.12.) zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi i chorobami krążenia. Należy unikać dużego wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.
Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych!

W 2017 roku w Rybniku przez 96 dni zanieczyszczenie powietrza przekroczyło 50 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Z czego przez 7 dni normy zostały przekroczone powyżej 200 µg/m3 a przez 5 dni na terenie Rybnika miał miejsce alarm smogowy, co oznacza, że normy zostały przekroczone o co najmniej 300µg/m3.

W tym roku Rybnik ma już za sobą 105 dni z przekroczeniem zanieczyszczenie powietrza powyżej 50 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10. Z czego przez 5 dni normy zostały przekroczone powyżej 200 µg/m3 a jeden raz na terenie Rybnika miał miejsce alarm smogowy (normy zostały przekroczone o co najmniej 300µg/m3 ).

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu305 KB.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022