Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Złamany Szlaban Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic pojedzie do Warszawy, Pragi i Brna!

Facebook Twitter

Zakończył się 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranic, który odbywał się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Podczas 8 dni festiwalu, organizowanego wspólnie przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką czeskocieszyńskie stowarzyszenie Člověk na hranici, widzowie zobaczyli w sumie 16 spektakli z Polski, Czech i Słowacji.

fot. Dariusz Dudziak

Przedstawienia oceniane były zarówno przez międzynarodowe jury, jak i publiczność, która w internetowym głosowaniu zdecydowała o przyznaniu nagrody najlepszemu ich zdaniem spektaklowi. Międzynarodowe jury w składzie: Dorota Buchwald (PL), Karel Král (CZ), Miron Pukan (SK) zadecydowało, że nagrodę „Złamanego Szlabanu” przyzna w trzech kategoriach. W kategorii teatrów, dla których podstawą inscenizacji jest literatura „Złamany Szlaban“ nagrodzono ex equo: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy za Sztukę intonacji Tadeusza Słobodzianka i Divadlo Pod Palmovkou z Pragi za 294 statečných Tomáša Dianiški. W kategorii teatrów, w których lalki są równorzędnymi aktorami i bohaterami „Złamany Szlaban“ przyznano teatrowi Buchty a loutky z Pragi – R.U.R. według Karela Čapka. W kategorii teatrów przekraczających granice gatunków „Złamany Szlaban“ został przyznany teatrowi Husa na provázku z Brna za Gadžové jdou do nebe Jiříego Havelki i kolektywu.

W głosowaniu internetowym, zakończonym 9 października o godz. 12:00, „Złamany Szlaban – Nagrodę Publiczności” widzowie festiwalu przyznali teatrowi Divadlo Pod Palmovkou z Pragi za „294 statečných” Tomáša Dianiški (średnia ocen: 4,89). W czołówce znalazły się także przedstawienia Bieguni Teatru Powszechnego z Warszawy (średnia ocen: 4,10), Sztuka intonacji Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy (średnia ocen 4,09) i Gadžové jdou do nebe teatru Husa na provazku z Brna (średnia ocen 4,08). Wszystkie nagrody przyznawane podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic mają charakter honorowy.

W programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic znalazły się także lekcje teatralne dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich szkół, koncerty, wystawy oraz spotkania autorskie, w tym spotkanie w ramach „Popołudnia Mistrza”, którego gościem był Tadeusz Słobodzianek – jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy, do niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj