Żłobki w Raciborzu nie są zapełnione. Miasto znalazło sposób na ten problem
Wciąż dużo wolnych miejsc w żłobkach w Raciborzu. 1/3 z ponad 290 miejsc jest wolna. To problem, z którym zmaga się tamtejszy magistrat. Poprzednie władze miasta zmodernizowały jeden z dwóch miejskich żłobków - ten przy ulicy Słonecznej - i powiększyły go o 4 kolejne oddziały.

Szacowany czas czytania: 01:55
Żłobki w Raciborzu – z pomocą przyjdą dzieci z Gminy Rudnik
Okazało się, że ilość miejsc przeszacowano i brakuje rodziców chcących zapisać dzieci do żłobka. Teraz miasto ogłasza, że znalazło rozwiązanie tej sytuacji. Dane demograficzne od wielu lat wskazują na systematyczny spadek liczby urodzeń i to główna przyczyna braku dzieci w żłobku. Prezydent miasta Jacek Wojciechowicz deklarował przyjęcie do żłobka dzieci spoza Raciborza. Niewykorzystane miejsca generują bowiem koszty i stale obciążają budżet miasta.
To się może zmienić, bo magistrat nawiązał współpracę z Gminą Rudnik. Podczas ostatniej sesji raciborscy radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia, które pozwala dzieciom do lat trzech z tej gminy na korzystanie z raciborskich żłobków. Gmina Rudnik nie posiada bowiem własnego żłobka, a stosowna umowa na linii Racibórz – Rudnik już została podpisana.
Porozumienie ma na celu optymalne wykorzystanie miejsc w raciborskich żłobkach, Racibórz od dłuższego czasu dążył do efektywnego zagospodarowania wolnych miejsc w placówkach. Rozbudowa obiektu przy ul. Słonecznej, ukończona w 2024 roku, zwiększyła ich liczbę, jednak ze względu na spadek liczby urodzeń w regionie część miejsc pozostawała niewykorzystana.
Dzięki zawartemu porozumieniu dzieci do lat trzech z Gminy Rudnik będą mogły uczęszczać do raciborskich żłobków miejskich na tych samych zasadach co dzieci raciborskie. Opłaty wynoszą 1500 zł miesięcznie i są pokrywane bezpośrednio przez rodziców, jednak w ramach dofinansowania z programu Aktywny Rodzic realnie rodzice ponoszą jedynie koszt wyżywienia dziecka, który wynosi 8 złotych dziennie. Umowa obowiązuje od 1 kwietnia do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością jej wcześniejszego rozwiązania przy zachowaniu miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Dzięki współpracy z Raciborzem dzieci z Rudnika będą mogły uczęszczać do nowoczesnych i dobrze wyposażonych miejskich żłobków natomiast Racibórz odzyska część środków przeznaczonych na ich utrzymanie. Jednocześnie Rada Gminy Rudnik poparła uchwałę o zmianach w bonie żłobkowym, rezygnując z kryterium dochodowego i zwiększając kwotę dofinansowania do 500 złotych na dziecko.
Czytaj także: