Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Złota Lampka Górnicza dla Zenona Kellera. Rozpoczęły się Rybnickie Dni Literatury

Facebook Twitter

Złota Lampka Górnicza dla Zenona Kellera. Nagroda tradycyjnie wręczana podczas inauguracji Rybnickich Dni Literatury trafiła dziś (04.10.) do znakomitego fotoreportera rybnickich Nowin, który przez ponad 40 lat dokumentował życie regionu. 9 lat temu przeszedł na emeryturę, a swoje fotograficzne zbiory przekazał do muzeów w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim.

Fot. facebook.com/teatrziemirybnickiej

Niestety stan zdrowia nie pozwolił mu, by osobiście w Teatrze Ziemi Rybnickiej odebrać nagrodę. Zrobiła to w jego imieniu żona. On sam w filmie poprzedzającym wręczenie powiedział że jest szczęśliwy i dziękuje za wyróżnienie. Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

Choroba mojego męża nie pozwoliła mu tutaj być, ale gdyby był na pewno, by było mu bardzo miło. Miał to szczęście w życiu, że jego praca była jego pasją i ta praca przynosiła mu zadowolenie, satysfakcję, radość i to mu dodawało energii do życia.

Zenon Keller, otrzymał Złotą Lampkę Górniczą w ramach 51. Rybnickich Dni Literatury

Michał Wojaczek dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej przyznaje, że Złota Lampka Górnicza trafiła do człowieka, dzięki któremu do dziś wszyscy czerpią z jego zbiorów:

Wieloletni fotoreporter życia mieszkańców i życia naszego miasta Rybnika. Znakomity artysta, fotografik, który naprawdę bardzo mocno zaznaczył swoją fotograficzną obecność w naszym mieście. Wydał wiele przepięknych albumów i dzisiaj mamy przyjemność i radość go uhonorować.

Radio 90: Niestety nie ma Zenona Kellera z nami, choroba nie pozwoliła mu przybyć, ale pewnie z wielką radością przyjmie, bo on był dokumentalistą, kronikarzem właściwie jedynym albo jednym z niewielu, dzięki któremu wiemy, jak miasto wyglądało 40, 50 czy ileś lat temu.

Tak, jest to człowiek, dzięki któremu naprawdę mamy ogromne archiwum zdjęciowe, z którego korzystamy cały czas, przygotowując różnego rodzaju wydawnictwa. Jest to też człowiek, który fotografował z wielką pasją, był blisko ludzi, robił to z wielkim sercem. Ta jego fotografia jest wyjątkowa.

51. Rybnickie Dni Literatury potrwają ponad dwa tygodnie. Przed widzami koncerty, spektakle i wydarzenia, które w tym roku w związku z pandemią odbędą się w reżimie sanitarnym:

Radio 90: Nie bójmy się przychodzić do teatru, nie bójmy się przychodzić na wydarzenia artystyczne. Trzeba apelować, czy ludzie wiedzą, przychodzą?

Ja myślę, że apelować trzeba w takiej troszeczkę opozycji do informacji o zachorowaniach, dlatego że oczywiście wirus jest, ale jest cały zestaw wytycznych, sanitarnych, dzięki którym możemy czuć się bezpiecznie. Stosujemy wszystkie z nich, oczywiście dezynfekujemy się na wydarzeniach, jesteśmy w maseczkach, mamy zachowane reżimowe odległości zgodnie z wytycznymi. Zasiadamy co drugie miejsca, staramy się też kierować ruchem publiczności przy wejściu i na wyjściu.

Tegoroczne RDL rozpoczęło w sobotę (03.10.) spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim, w niedzielę (04.10.) widzowie mogli zobaczyć na deskach TZR prapremierę spektaklu „Chachary” w wykonaniu Teatru Safo, na podstawie książki Józefa Musioła, także laureata Złotej Lampki Górniczej sprzed kilku lat. Za scenariusz, reżyserię odpowiadała Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, z którą rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Kawał ciężkiej- pod względem ilości tekstu- literatury, bardzo dawno nieodnawianej. Mało kto wie, że jest taka fantastyczna książka od Józefa Musiała, rybniczanina. No i podjęliśmy się tego.

„Chachary” – premiera spektaklu na motywach książki Józefa Musioła „Chachary” w wykonaniu Teatru Safo.

Radio 90: Książka, książką, ale teatr ma swoje wymogi.

Pierwszym problemem było przełożenie właściwie rozpraw sądowych przy głównym udziale niejakiego Franciszka Kopca- głównego bohatera- na scenę. Ogrom tekstu, ale żeby to było lekkostrawne, żeby było śmieszne. Żeby było nasze, swojskie, rybnickie.

Radio 90: Jak to Wam się udaje przez dziesięć lat działalności? Nie trzeba wcale daleko szukać, to wszystko jest tu na miejscu, tylko trzeba chcieć albo trzeba potrafić to wydobyć i przekazać.

Tak, jakoś nam się darzy z tymi tematami, takimi się specjalistami trochę zrobiliśmy od Śląska i od pokazywania trudnych tematów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj