Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Złota Lira w Rybniku: Orkiestry znów przemaszerowały przez miasto. Parada i tłumy w centrum [WIDEO]

Facebook Twitter

Z centrum miasta słychać wspaniały hity wygrywane przez orkiestry dęte, a ulicami przechadzają się piękne mażoretki. To sygnał, że rozpoczęła się Złota Lira w Rybniku.

Złota Lira w Rybniku

Złota Lira w Rybniku

Już po raz 33 zabrzmiały orkiestry dęte w ramach Międzynarodowego Festiwalu Złota Lira w Rybniku. Rozpoczął go przemarsz orkiestr i mażoretek z przed rybnickiej bazyliki

na rybnicki rynek. W paradzie przeszły orkiestry z Chorwacji, Węgier, Słowacji, Ukrainy, oraz Cieszyna, Katowic, Gołkowic, Czechowic Dziedzic, Radlina czy Rybnika. na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z muzykami oraz mieszkańcami, którzy tłumnie wypełnili centrum miasta:

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira” zainicjowany został w 1991 roku przez Mariana Wolnego, dyrygenta Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik” Do dziś kieruje on orkiestrą i festiwalem. Co ważne orkiestry w sobotę zagrają w amfiteatrze w Niedobczycach:

Marian Wolny: Udało się nam zakończyć inwestycję, która daje nam nowy amfiteatr w Rybniku. Chcemy, żeby festiwal wrócił do tych korzeni historycznych, do Niedobczyc, tam gdzie się wszystko zaczęło.

Radio 90: Czy po tylu latach orkiestry wciąż mają wzięcie?

Marian Wolny: Tak, ja myślę, jak to kiedyś śpiewała nasza świetna artystka „jest w orkiestrach dętych jakaś siła” i nie jest to żadna przesada. Zespoły nam młodnieją, są coraz to lepsze, dlatego będą się długo cieszyć powodzeniem.

Na rybnickim rynku po przemarszu odbyła się prezentacja zespołów festiwalowych i mażoretek, a o godzinie 20:30 w 20-tą rocznicę śmierci Czesława Niemena” rozpoczął się koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z Natalią Niemen.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024