Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla Muzeum w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim z prestiżową nagrodą. Placówka została uhonorowana Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Nagroda to uhonorowanie ponad 50 lat działalności placówki. To dzięki jej pracownikom udało się poznać przeszłość miasta.

Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego

Wodzisław Śląski, choć jest jednym z najstarszych miast w Polsce, stanowił do niedawna białą plamę pod kątem jego historii. Na przestrzeni dziejów zniszczono niemal wszystkie jego archiwalia. Przez lata zespół pracowników oraz współpracowników wodzisławskiego Muzeum poszukiwał dokumentów zdeponowanych nie tylko w archiwach polskich, ale także zagranicznych.

Muzealnikom udało się również odkryć setki tysięcy zabytków pochodzących z Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej, które zostały zakonserwowane oraz zrekonstruowane. Badania archeologów i historyków pozwoliły na odtworzenie dziejów Pałacu Dietrichsteinów, zrekonstruowanie bryły dawnego kościoła św. Krzyża, czy zbadanie znanej tylko z legend Bordynowskiej Pani w Syryni właścicielki okolicznych wsi w XVIII wieku.

Jednym z największych wyzwań, z jakimi zmierzyli się muzealnicy w ostatnim czasie, była przeprowadzka do zmodernizowanej siedziby gdzie powstało wiele wystaw. Organizowane są tam liczne wydarzenia, spotkania i koncerty.

Odznaka z wizerunkiem Orła Piastów Górnośląskich zostanie przekazana na ręce dyrektora Muzeum Sławomira Kulpy podczas uroczystości w zaplanowanej pod koniec czerwca (23.06.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj