Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

„Złoty Kłos” wrócił do Krzyżanowic!

Facebook Twitter

Władzom gminy, po ponad dekadzie starań, udało się odzyskać obraz, który kiedyś wisiał na Zamku w Tworkowie, a który w 2003 roku został wywieziony do Opola. To cenna dla gminy pamiątka, pochodząca z XVIII wieku. Teraz będzie udostępniona mieszkańcom.

Z obrazem związana jest pewna legenda:

W roku 1720 na jednym ze stawów w Tworkowie wyrósł kłos, jedno zboże, a na jednej łodydze było 83 kłosy, w każdym było 50 do 60 ziaren, czyli w sumie grubo ponad 4000 ziaren i ten ewenement został uwieczniony przez nieznanego autora na pięknym, bardzo dużym obrazie. Odnalazł się gdzieś tam przed rokiem 2000. Przechowywany był w budynku przynależącym do PGR, teraz do Agencji Nieruchomości Rolnych no i został wywieziony do Opola, przez Agencję odrestaurowany, także nabrał blasku, ale pozostawał w Opolu.

– powiedział Radiu 90 Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice. Obraz ostatni raz w naszym regionie był pokazany właśnie w 2000 roku w czasie dożynek w Tworkowie. Od tamtej pory, pomimo próśb i wielu interwencji, nie udało się odzyskać obrazu, dopiero w ostatnim czasie „Złoty Kłos” na stałe wrócił do Krzyżanowic:

Przywożąc go tu, wziąłem też na siebie pewne zobowiązania, ale zrobiłem to chętnie, bo uważam, że jego miejsce jest tutaj, na terenie gminy. Na pewno mieszkańcy gminy chcieliby mieć go u siebie, a więc jest. Na razie tutaj, w Urzędzie Gminy pozostanie i tu mu znajdziemy dobre miejsce. Jednak urząd odwiedza sporo osób. Teraz musi być i zabezpieczony i ubezpieczony. Dla nas ma on bardzo wielką wartość – i sentymentalną i lokalną.

Obraz został już uroczyście przekazany mieszkańcom, będzie towarzyszył każdej ważniejszej uroczystości zorganizowanej na terenie gminy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2020