Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Złóż oświadczenie, by uniknąć podwyżek za prąd

Facebook Twitter

Uwaga przedsiębiorcy. W poniedziałek (29.07.) mija termin złożenia oświadczenia dla mikroprzedsiębiorców oraz małych przedsiębiorców chcących uniknąć podwyżek za prąd.

Jeżeli dokumenty nie zostaną złożone, za prąd mogą zapłacić nawet 70 procent więcej. – To dla nas ogromne zaskoczenie – nie ukrywa Andrzej Polaczy z Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości zrzeszającego około 400 firm z Rybnika:

Problemem dużym jest to, iż dany szef firmy, dany rzemieślnik on nie jest w stanie monitorować wszystkich ustaw, które wchodzą w życie. Dlatego jest to dużym zaskoczeniem ta ustawa i składanie tych oświadczeń. Ważną sprawą jeszcze jest to, iż było mówione w mediach. że nie będzie podwyżek prądu. Dlatego tutaj jest to dużym problemem dla nas wszystkich pracujących.

Tomasz Szymura z Izby Rzemieślniczej z Rybnika podkreśla, że problem jest krótki termin i brak możliwości wysłania oświadczenia drogą elektroniczną:

Mało prawdopodobne jest, że dzisiaj ci wszyscy rzemieślnicy są w stanie złożyć te stosowne formularze. Jesteśmy w kontakcie z rzemieślnikami. Nie są oni świadomi tych czekających ich podwyżek prądu. Wczoraj jeszcze dzwoniłem na infolinie sieci Tauron, niestety nie ma takiej możliwości, żeby ten formularz wysłać nawet wiadomością email, poprzez skan oświadczenia. Niestety wszystko trzeba złożyć albo w punkcie, albo dosłać korespondencyjnie. Obawiamy się, że wszystkie te podwyżki cen prądu skupią się na nas.

W Wodzisławiu Śląskim zarejestrowanych jest 8 tysięcy przedsiębiorców. Mówi Krzysztof Dybiec z Izby Gospodarczej:

Jest to duży problem. Ja sam dowiedziałem się trzy dni temu, wysłałem to pocztą, wysłałem informację kolejne wczoraj na Facebooku. To jest nagła sytuacja, jeszcze słyszę, że wysłanie mailem to nie jest ważne. Jest to spory problem.

Składanie takich oświadczeń jest absurdalne – mówi wprost doktor Bartłomiej Gabryś:

To oświadczenie w dużej mierze przypomina takie oznajmienie pod tytułem 'nie jestem wielbłądem'. Cóż dla takiego małego czy mikroprzedsiębiorcy jest koniecznego, aby składał kolejny oświadczenie świadczące o tym, że jest mikroprzedsiębiorcą Przecież to chyba nie o to chodzi.

To na nas przerzuca się koszty reformy w energetyce – twierdzi Zdzisław Konopka jeden z rybnickich przedsiębiorców:

Problemy giganta są rozkładane na barki w małych średnich firm, czy firm rzemieślniczy. Jak nie chcę tutaj politykować. Uważam jednak, że koszty reformy w energetyce nie powinny nosić małe i średnie firmy. To są koszty systemowe, które powinny być jednak przez rząd centralny rozwiązywane.

Zegar tyka, czasu coraz mniej. Tauron ma jeszcze przyjmować wnioski w poniedziałek – dodaje poseł Marek Krząkała:

Możemy zaapelować do mikro i małych przedsiębiorców, żeby w trybie pilnym złożyli te wnioski w punktach obsługi klienta. Z tego, co wiem Enea mówi, że tylko przyjmuje te wnioski dzisiaj, bo ustawowy termin to jest 27 lipca sobota. Tauron uważa, że jeszcze będzie przyjmował wnioski w poniedziałek. Więc kto jest klientem Tauronu, ma jeszcze taką szansę poniedziałek.

Przypomnijmy przedsiębiorcom, że jeżeli chcą uniknąć podwyżek za prąd, powinni jak najszybciej w punktach obsługi klienta dostawców energii złożyć odpowiednie oświadczenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021