Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmarł kolejny górnik poparzony w wybuchach metanu w kopalni Pniówek. To dziewiąta ofiara

Facebook Twitter

Dziś (28.04.) w godzinach wieczornych zmarł kolejny górnik leczony na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. To dziewiąta ofiara tragedii w kopalni Pniówek w Pawłowicach.

Do wypadku doszło w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów w środę (20.04.) kwadrans po północy. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników.

Stan pacjenta był skrajnie ciężki, miał oparzenia ponad 65 proc. powierzchni ciała, w tym ponad 25 proc. III stopnia, a także głębokie oparzenia dróg oddechowych i stłuczenie płuc.

– czytamy w komunikacie simianowickiej oparzeniówki.

W Centrum leczonych jest obecnie 19 górników. Jeden pacjent przebywa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, jego stan się poprawia, został rozintubowany i oddycha samodzielnie. Pozostałych 18 leczy się na innych oddziałach szpitala. U 13 z nich występują izolowane oparzenia dróg oddechowych.

Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała, że w kopalni Pniówek ratownicy budują tamy przeciwwybuchowe. Pierwsza i druga tama przeciwwybuchowa została zalana spoiwem cementowo-mineralnym.

Zgodnie z przepisami, odbioru prawidłowości wykonania tamy dokonali przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Obecnie dla pełniejszej izolacji ratownicy muszą dodatkowo zalać spoiwem otwór wielkogabarytowy używanego do przewietrzania jednego z wyrobisk. Po izolacji tego otworu i zamknięciu przełazów w tamach wybuchowych, rejon ściany N-6 zostanie odizolowany od pozostałej części kopalni. Następnie po wyczekaniu 12 godzin i otrzymaniu informacji o stężeniu zawartości tlenu poniżej 8 proc. zza tam, prawdopodobnie kierownik zakończy akcję ratowniczą.

Rozpoczęły się już także przesłuchania świadków w sprawie wypadków, do jakich w ostatnim czasie doszło w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To wybuchy metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach oraz wstrząs w KWK Zofiówka w Jastrzębiu- Zdroju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022