Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmian obostrzeń na ferie na razie nie ma. Jednak niewykluczone, że będą wprowadzone

Facebook Twitter

Taki wniosek płynie z dzisiejszej (5.01.) konferencji Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego. Tymczasem wielu uczniów myśli już o feriach. Choć te „śląskie” dopiero w połowie lutego, to już niebawem rozpocznie się zimowy wypoczynek dla mieszkańców kilku innych województw.

Prawdopodobieństwo, że w czasie ferii będziemy wprowadzali dodatkowe restrykcje, oceniam w tej chwili jako stosunkowo niskie

–  mówił podczas konferencji minister. Tymczasem jak komentuje Rafał Skurzok, właściciel jednego z obiektów hotelowych w Wiśle:

My od wielu miesięcy pracujemy w reżimie sanitarnym, w obiekcie pojawiły się dyfuzory do dezynfekcji rąk. Podczas meldunku weryfikujemy ilość osób zaszczepionych, aby nie przekroczyć limitu zgodnego z rozporządzeniem. To wszystko zajmuje więcej czasu i generuje większe koszty

Jeśli chodzi o ferie, wstępną weryfikację przejmuje organizator pobytu:

Rafał Skurzok: My funkcjonujemy w taki sposób, że współpracujemy głównie z biurami podróży i ta weryfikacja następuje w dwóch miejscach, najpierw podczas zapisu na taki wyjazd, to robi organizator, a w drugiej kolejności my sprawdzamy ilość osób zaszczepionych, nie przekraczamy limitu.

Najgorsze dla takich obiektów jak nasz, to pusty pokój

– dodaje Skurzok. Mówi, że ta sytuacja nie jest prosta, bo ze strony gości nie zawsze jest jasna deklaracja czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie. W ankiecie meldunkowej pojawia się również oświadczenie o ewentualnej styczności z osobą chorą:

Rafał Skurzok: Staramy się wdrażać wszystkie środki. Po to, aby goście, którzy podchodzą bardziej wrażliwie do tematu, czuli się też bezpiecznie. Po to to jest, my możemy mieć inne zdanie, ale dobrze wiemy, że ta wrażliwość jest bardzo różna. W obiekcie, który jest w stanie zmieścić 150 osób, różni ludzie się trafiają.

Obecnie w obiekcie 70% może być osób zaszczepionych, 30% niezaszczepionych. To, że obecnie również mogą być szczepione dzieci, powoduje, że i one „wpadają” w limity osób, które mogą przebywać w hotelach, pensjonatach czy innych obiektach:

Rafał Skurzok: Nie mam żadnej interpretacji ani z ministerstwa, ani z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Cieszynie, ale widziałem taką interpretację sanepidu w innej części kraju, gdzie jest wyraźnie mowa o tym, że dzieci już wchodzą w limit, od 5 lat. Gdybyśmy to przyjęli za fakt, to dzieciaki do 5. roku życia nie wchodzą w limit, a od 5. roku życia już tak.

Ferie zimowe rozpoczną się 17 stycznia, potrwają w różnych częściach naszego kraju do 27 lutego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lutego 2023