Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiana koncepcji renowacji w centrum Rybnika

Facebook Twitter

Chodzi o modernizację budynku komunalnego przy ul. Bolesława Chrobrego 13. Stara kamienica jest przebudowywana z wykorzystaniem nowatorskiej technologii, koncepcja renowacji musiała jednak zostać zmieniona ze względu na zły stan ściany frontowej budynku.

fot.ZGM/ rybnik.eu

Wykonano już częściową rozbiórkę budynku, pomieszczeń gospodarczych oraz muru oporowego. Trwają roboty ziemne.

Budynek modernizowany jest przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii – po rozebraniu najwyższej kondygnacji budynku miały zostać wstawione i połączone z murami zewnętrznymi wykonane na miarę moduły mieszkaniowe.

Po rozebraniu części budynku okazało się, że stan techniczny frontowej ściany jest zły i wciąż się pogarsza. Powiększyły się szczeliny wcześniejszych pęknięć, powstały nowe pęknięcia, zaobserwowano też odchylenie ściany od pionu. Roboty naprawcze ściany zostały wstrzymane, a koncepcja modernizacji musiała zostać zmieniona (pozostałe roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem).

– informuje Urząd Miasta w Rybniku. ZGM złożył do Wydziału Architektury urzędu miasta wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Proponowana zmiana obejmuje rozbiórkę i odtworzenie ściany frontowej z tych samych cegieł. Będzie to możliwe dzięki przeprowadzonej dokładnej inwentaryzacji muru, obejmującej też ceglane elementy dekoracyjne. Nowy projekt będzie wymagał uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, że roboty na ulicy Chrobrego zmieniły tam organizację ruchu, ten ograniczony jest do jednego pasa.

fot.L.Tyl/rybnik.eu

Prowadzona przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej modernizacja kamienicy wpisuje się w realizowany przez miasto projekt „ALT/BAU – Alternative Building Activation Units” wdrażany w ramach unijnego programu URBACT.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj