Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiana przepisów dotyczących Ukraińców. Jak na sprawę patrzą samorządy?

Facebook Twitter

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wchodzi w życie 1 marca. Ci z uchodźców, którzy nadal przebywają w ośrodkach pomocowych będą musieli pokrywać część kosztów zakwaterowania i wyżywienia, choć są oczywiście od tej reguły wyjątki. Jak na sprawę zapatrują się lokalne samorządy, pod których pieczą są takie ośrodki?

Zmiana przepisów dotyczących Ukraińców
Marsz z ukraińską flagą w Jastrzębiu- Zdroju, marzec 2022

Zmiana przepisów dotyczących Ukraińców. Pytamy samorządowców

W gminie Mszana jest 26 osób, którymi opiekuje się samorząd

– mówi wójt Mszany, Mirosław Szymanek.

Mirosław Szymanek: Patrząc na te przepisy, które się zmieniają w tym zakresie, jesteśmy troszeczkę zaniepokojeni, ponieważ nie wiemy, jak dalej będzie wyglądała ta opieka. Będą musieli płacić i myślę, że w tym zakresie oni już jakby pogodzili się z tą sytuacją. Dobrze się składa, że na naszym terenie panie, które są w miejscach zakwaterowania, podjęły pracę, więc mają dodatkowe swoje środki na utrzymanie i myślę, że w tym zakresie będziemy szukać jakiegoś kompromisu.

Zmiana przepisów o pomocy Ukraińcom

Mirosław Szymanek wójt Mszany

W Radlinie pod opieką magistratu znajduje się obecnie 15 osób. Sekretarz miasta Radlin, Piotr Absalon twierdzi, że nowelizacja ustawy w takiej formie nie jest najlepszym pomysłem.

Piotr Absalon: Sytuacja o tyle kuriozalna, że my będziemy brać od Ukraińców pieniądze za to, żeby ich utrzymywać, a następnie im finansować na przykład wyżywienie. Dla mnie lepszym rozwiązaniem, dość oczywistym byłoby, gdyby wprost powiedziane zostało w ustawie: damy wam nocleg, a sami się macie wyżywić. Tak niestety nie jest, musimy się do tego dostosować i w tym sensie jest to troszkę kłopotliwe. Myślę, że sobie poradzimy, bo to wszystko do opanowania… to jest tak duża grupa osób, to pewnie jest do ogarnięcia.

Zmiana przepisów dotyczących Ukraińców

Piotr Absalon, sekretarz miasta Radlin

Przypomnijmy nowe przepisy wchodzą w życie 1 marca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023