Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiana terminu! Ekopiknik w Leszczynach jednak 22 września

Facebook Twitter

Uwaga mieszkańcy! Ze względu na fatalne prognozy pogodowe na sobotę i niedzielę ekopiknik w Leszczynach, zamiast w najbliższy weekend odbędzie się tydzień później.

Ekopiknik w Leszczynach

Ekopiknik w Leszczynach w nowym terminie. Z powodu niepewnej pogody, zapowiadanej na nadchodzący weekend, impreza na terenie Zameczku w Leszczynach odbędzie się 22 września. W programie plenerowego pikniku, bez zmian, mnóstwo warsztatów i pokazów oraz występ zespołu Carrantuohill, który od lat aktywnie angażuje się w działania ekologiczne. Będzie można wsiąść na rower i sprawdzić ile prądu można wytworzyć pedałując, do rowerów podpięty zostanie blender, dzięki czemu możliwe będzie zrobienie owocowych napojów. Będą warsztaty z robienia ekotoreb i ekozabawek, a dla tych, którzy lubią się uczyć, będzie instrukcja jak tworzyć kompost i co to jest Permakultura. Ekopiknik przy Zameczku w Leszczynach w niedzielę 22 września od 15.00 do 19.00.

Ekowarsztaty dla dzieci:

Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach wykonywania puzzli z nieużywanych książek, gazet i kolorowanek, oraz wykonywania breloków do kluczy. Chętni będą mogli stworzyć również dedykowaną podkładkę pod kubek lub podstawkę z drewna. Każdy z uczestników zabawy dostanie wcześniej przygotowany plaster drewna oraz materiały potrzebne do realizacji własnego projektu – pieczątki, tusze czy lakiery eko. Chętni wykonają również własnoręcznie torby na zakupy.

Warsztaty:

Dzieci i dorośli będą mogli sprawdzić ile prądu są w stanie wytworzyć pedałując na rowerach. Do rowerów podpięty zostanie blender, dzięki czemu możliwe będzie zrobienie owocowych napojów.

Warsztaty „Permakultura”

Permakultura to sposób projektowania i prowadzenia upraw/ogrodów/przestrzeni zielonych, w taki sposób, aby wykorzystywać naturalnie występujące w przyrodzie procesy (kompostowanie, retencję wód, kooperację gatunków roślin, zwierząt, grzybów), wpasowywać się w istniejące warunki (klimatyczne, glebowe, ilości opadów, roślinne) oraz wykorzystywać lokalnie występujące gatunki i materiały – głównie naturalne – np. kompost, zrębki, słomę, siano, korę i in. Permakulturowo można zaprojektować zarówno swój mały,przydomowy ogródek (nawet skrzynkę na balkonie), jak i skwer miejski.

W ramach warsztatów z tej tematyki będziemy zachęcać mieszkańców do kompostowania, gdyż z praktyki edukatorek ekologicznych wynika, że ludzie zapominają, że odpady zielone z ogrodów – trawa, liście, części roślin a także bioodpady z kuchni, odpowiednio kompostowane, stanowią wspaniały nawóz. Teraz w większości te odpady są wyrzucane przez mieszkańców i generuje to olbrzymie koszty dla gmin/miast. Powiemy, jak to robić prawidłowo, aby uzyskiwać drogocenny nawóz.

24 czerwca tego roku Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach podjęła uchwałę w sprawie zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady, stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj