Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty w przyszłym roku

Facebook Twitter

W związku z panującą pandemią i nauką zdalną minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Co to oznacza dla uczniów zdających egzaminy?

Fot. nastya_gepp \ pixabay.com

Po pierwsze, ustna matura nie będzie w przyszłym roku obowiązkowa. Po drugie, nieobowiązkowe będą również egzaminy na poziomie rozszerzonym. Zmiany dotyczyć będą także samych egzaminów. I tak na matematyce na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, wykreślono wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.

Zmiany dotyczą także matury z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto między innymi zagadnienia z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, czy zróżnicowanie językowe ludności świata.

Ministerstwo wprowadza także zmiany podczas przyszłorocznego egzaminu ósmoklasisty. Z języka polskiego z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, z matematyki ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz brył przestrzennych, w końcu na egzaminie z języka angielskiego z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj