Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiany na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Rybniku

Facebook Twitter

Nowa kadra, nowe wnętrza, nowe zasady w ocenie stanu zdrowia pacjentów. Są zmiany na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Rybniku. W ciągu ostatniego półrocza ilość zatrudnionych ratowników medycznych zwiększyła się o 19 osób. To ważne, bo każdego dnia na SOR przyjmowanych jest około 200 chorych.

Trwa też przebudowa oddziału:

Przebudowa SOR-u ma trzy etapy. Pierwszy etap czyli budowanie pomieszczeń, instalowanie tomografu, jest zagwarantowany oraz sala wstępnej intensywnej terapii połączona z salą resuscytacyjną, to tam gdzie pacjenci w najcięższym stanie, w bezpośrednim zagrożeniu życia, będą przyjmowani. Tam będą zaopatrywani i przekazywani, bądź do oddziału intensywnej terapii, bądź u nas na łóżkach wstępnej intensywnej terapii. I to jest pierwszy etap. Drugim etapem jest wymiana między innymi okien, drzwi, posadzek (…). Jest trzeci etap, będziemy mieć osobny triaż dla dzieci (red: procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania) (…).

-zapowiada ordynator SOR-u w Rybniku, Edward Chrapek. Pierwszy etap przebudowy i wymiana okien oraz drzwi powinny zakończyć się do listopada. Trwają starania o pozyskanie środków finansowych m.in. na osobną salę obserwacji dzieci:

Bardzo nam zależało na tym, by udało się wygospodarować pomieszczenia do zaopatrywania, ale też i do tego, by oddzielić dzieci od osób dorosłych, choćby dlatego, że w gronie dorosłych bardzo często zdarzają się osoby pijane, które się awanturują, używają niecenzuralnych słów. Dzieci, prócz swojego stresu, który przeżywają w związku z pobytem w szpitalu, mają dodatkowe obciążenia. Czekamy na realizację, myślę, że wszystko jest na dobrej drodze.

-dodaje dr Chrapek. Na rybnickim oddziale wprowadzono tak zwany triaż, chodzi o ocenę stanu pacjenta:

Polega to na tym, że każdy pacjent, który trafia do nas, na Szpitalny Oddział Ratunkowy, podlega badaniu wstępnemu, czyli tak zwanej wstępnej ocenie (…). Oceniane są podstawowe parametry fizjologiczne takie jak skala oceny przytomności, częstość oddechu, akcja serca, mierzymy ciśnienie tętnicze (…).  Na tej podstawie przydzielany jest kolor segregacyjny, który wskazuje jak długo, albo jak krótko pacjent będzie czekał na badanie lekarza Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 

-tłumaczy Tomasz Bagiński, koordynator w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Rybniku. Warto dodać, że przez całą dobę pracuje tu lekarz medycyny ratunkowej – to jedyny taki SOR na Śląsku. Również tu trafiają pacjenci przywożeni przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, głównie ofiary wypadków drogowych. I jak podkreśla ordynator Chrapek: na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym głównie powinno być ratowane ludzkie życie:

Kierujący pracą rybnickiego SOR-u podkreślają też, że są otwarci na uwagi pacjentów, nawet na krytykę. Ale też pracują nad tym, by poprawiła się relacja pomiędzy oczekującymi na przyjęcie chorymi a personelem:

-mówią w rozmowie z Moniką Sokołowską: ordynator Edward Chrapek i koordynator, Tomasz Bagiński.

W ramach przebudowy SOR-u ma powstać także stanowisko geriatryczne, gdzie osoba starsza pod opieką pielęgniarki będzie czekać na wyniki badań, bo może to trwać nawet do kilkunastu godzin. W planach jest też przygotowanie filmów instruktażowych np. z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które będą wyświetlane na korytarzu dla pacjentów oczekujących na przyjęcie. Na to jednak potrzebne są pieniądze.

Formularz Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Nie zwlekaj – napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024