Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiany w edukacji domowej? Jest petycja rodziców

Facebook Twitter

Już blisko 14 tysięcy podpisów pod petycją rodziców w obronie edukacji domowej. Podpisują się pod nią także rodzice z naszego regionu, głównie ci, którzy zdecydowali się na edukację domową swoich dzieci.

Petycja powstała po pojawieniu się projektu ustawy nowelizującej prawo oświatowe. Przepisy zostały uchwalone przez Sejm w ostatni piątek (4.11.).

Nie jesteśmy przeciwnikami nauczania w systemie szkolnym, ale są sytuacje, w których edukacja domowa jest najlepszym rozwiązaniem dla rozwoju dziecka

– czytamy w petycji. Rodziców niepokoi fakt wprowadzenia przepisu, który dopuszcza złożenie wniosku o nauczanie w domu między 1 lipca a 21 września. Teraz można to zrobić w ciągu całego roku szkolnego. Według twórców petycji to mocno ogranicza prawa rodziców do decydowania o przyszłości swoich dzieci, bo jak podkreślają, różne problemy mogą ujawniać się w różnych okresach roku, a edukacja domowa często była skutecznym rozwiązaniem. Dyskusje wywołuje też chęć wprowadzenia rejonizacji na poziomie województw oraz limitu uczniów dla szkół, ale też obowiązek zgłaszania egzaminów końcowych do organu nadzorującego z wyprzedzeniem. Rodzice obawiają się, że dyrektorzy w związku z tym rzadziej będą zgadzać się na edukację domową.

Obecnie dzieci uczące się w domu są formalnie przypisane do konkretnej szkoły lub przedszkola. Na zakończenie każdego roku nauki w swojej patronackiej szkole zdają egzaminy i otrzymują świadectwa takie same, jak uczniowie uczący się w tej szkole, mają też legitymacje szkolne.

LINK DO PETYCJI TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023