Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Zmiany w limitach pasażerów. Jak będzie w autobusach MZK?

Facebook Twitter

Od poniedziałku (18.05.) większy limit pasażerów w autobusach, także tych należących do MZK. Wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa obostrzenia w komunikacji, spowodowały, że w praktyce ograniczono dozwoloną liczbę pasażerów o około 80 procent.

mat.prasowe/ MZK

Od nadchodzącego tygodnia, limit to 30% miejsc siedzących i stojących. Tak więc standardowy autobus obsługujący linie MZK Jastrzębie będzie mógł przewieźć nie 15, a ok. 30 osób. Dzięki temu nie będzie już konieczności podstawiania dodatkowych autobusów na trasach najbardziej obleganych. W dalszym ciągu tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Zmianą jest możliwość wejścia do autobusu dodatkowych osób, które podróżują stojąc, przy zachowaniu bezpiecznej odległości.

W każdym autobusie znajduje się informacja o liczbie pasażerów mogących wejść do środka (różna ze względu na rodzaj pojazdu). Jeśli limit zostanie przekroczony, kierowca może poprosić kolejne osoby o opuszczenie autobusu. Przypominamy, że może to także uczynić wobec osób podróżujących bez maseczki ochronnej. Wynika to nie tylko z obowiązujących rozporządzeń Ministra Zdrowia, ale także z przepisów ogólnych. Zgodnie z nimi „osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w transporcie mogą być niedopuszczone do przewozu lub usunięte ze środka transportowego”.

Przestrzeganie obowiązujących obostrzeń leży w gestii firm przewozowych, przedsiębiorstw komunikacyjnych. W przypadku MZK mówimy o pięciu podmiotach, które obecnie realizują transport na zlecenie MZK Jastrzębie. Z jednej strony, w sytuacji nieprzestrzegania zasad, interwencję podejmują kierowcy. Z drugiej, pasażerowie czujący się zagrożeni. – Oczywiście może to wywoływać drobne nieporozumienia, dlatego prosimy pasażerów o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń i wyrozumiałość – apeluje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie. Przypomina on jednocześnie, że podstawowym obowiązkiem pasażerów jest posiadanie ważnego biletu oraz przestrzeganie, wspomnianych już, regulacji dotyczących porządku i bezpieczeństwa przejazdu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lipca 2020