Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Mają one ułatwić wymianę źródeł ciepła na ekologiczne

Facebook Twitter

Większe dotacje dla osób o najniższych dochodach i uproszczone formalności. Od nowego roku szykują się zmiany w programie "Czyste Powietrze". Zapowiada je Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zmiany mają ułatwić wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

I są potrzebne

– zauważa wójt Marklowic:

Tadeusz Chrószcz: Ja uważam, że te zmiany są potrzebne, ponieważ od nowego roku mieszkańcy nie będą mogli wnioskować na wymianę kotłów na paliwa stałe, a więc te wszystkie inne pozostałe media: pompy ciepła, panele słoneczne, ogrzewanie elektryczne -będą droższe, stąd szczególnie osoby o słabszych dochodach będą oczekiwały jakiegoś wsparcia. Krótko mówiąc uważam, że każda zmiana pozytywna, ograniczenie tej biurokratycznej bariery i wsparcie finansowe działa na korzyść tych, którzy się po te pieniążki się zgłoszą i będą mogli sobie te źródła grzewcze wymieniać.

Tadeusz Chrószcz

Planowane zmiany mają umożliwić osobom o niskich dochodach otrzymanie pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, a także łatwiejsze rozliczenie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada także wprowadzenie norm jakościowych dla węgla stosowanego w kotłach najwyższej klasy.

W samych Marklowicach wymiana pieców trwa od dobrych kilku lat

– przypomina wójt:

Tadeusz Chrószcz: Aby dokonać dużej wymiany kotłów i przeprowadzić to w krótkim czasie, to zdecydowaliśmy się na ten program dzierżawy i w ten sposób wymieniliśmy prawie 50% naszych kotłów w gminie, te pozostałe 10% które do tej pory zostały wymienione, to są piece wymienione wcześniej albo w innym systemie. Trzeba przyznać, że coraz więcej mieszkańców zgłasza się i wymienia w tej chwili kotły na gaz. W ramach programu ,,Czyste Powietrze” oprócz tych 60% które mieliśmy wymienione w poprzednich latach, wymieniliśmy 109 instalacji i do takich instalacji dodatkowo, oprócz programu ,,Czyste Powietrze” dopłacamy według naszego regulaminu  3000 złotych na każdą instalację. Efekt muszę powiedzieć jest w tej chwili widoczny, ponieważ obserwacje na czujnikach, które są zainstalowane w większości naszych gmin pokazują, że ta poprawa jest naprawdę znacząca.

Punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” działa w Urzędzie Gminy w Marklowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lutego 2023