Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Facebook Twitter

Zmiany w programie "Czyste Powietrze”. Znamy termin naboru wniosków w nowej odsłonie programu. Wnioski ruszą 15 maja. Co się zmieni w programie?

Główna zmiana to zniesienie siedmiu grup dofinansowania i uzależnienia go od wysokości dochodów. Beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł. Jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.
Przygotowywane są także przepisy umożliwiające także najuboższym sięgnięcie do programu. Cały czas, zdalnie, można korzystać z usług punktu konsultacyjnego jaki działa w Rybniku, na Kampusie.

Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Zaangażowani w ten proces byli m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe

– wyjaśnia Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Czyste Powietrze” na gov.pl

W maju, jeszcze przed uruchomieniem naboru do „Czystego Powietrza” na nowych zasadach, na rządowym portalu gov.pl pojawi się podstrona dedykowana programowi. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl.

Przepisy umożliwiające wsparcie najuboższych

Procedowane są także zmiany legislacyjne, które umożliwią wsparcie mniej zamożnych gospodarstw domowych. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu otrzymała do zaopiniowania projekt ustawy przewidującej wydawanie przez samorządy gminne zaświadczeń potwierdzających prawo gorzej sytuowanych gospodarstw domowych do otrzymania w programie dofinansowania o zwiększonej intensywności. Na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu. Do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

Sektor bankowy w „Czystym Powietrzu”

W dniu 30 kwietnia, NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które docelowo pozwoli beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu. Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów.

PGNiG strategicznym partnerem „Czystego Powietrza”

Wraz z uruchomieniem naboru na nowych zasadach, czyli od 15 maja, w program „Czyste Powietrze” zaangażowane będzie także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek.

103 mld zł na walkę ze smogiem

Celem programu „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 623 wnioski o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł.

Rybnicki Punkt Konsultacyjny

Do kontaktu zaprasza Rybnicki Punkt Konsultacyjny Programu “Czyste Powietrze”. Pracownicy punktu służą wsparciem merytorycznym jak również pomocą w wypełnieniu wniosku. Również teraz w dobie pandemii i ograniczeń są wstanie wypełnić wniosek.
Jedynym zadaniem mieszkańców jest odebranie e-maila z wypełnionym wnioskiem, wydrukowanie go i wysłanie wraz z załącznikami do WFOŚ w Katowicach informuje Michał Toman koordynator punktu. Obecnie punkt pracuje zdalnie. Oprócz tradycyjnych form kontaktu wprowadzono możliwość połączenia poprzez aplikację Skype.

www.powietrzerybnik.pl
e-mail: czystepowietrze@feio.pl
tel. 517 664 090
Skype Czyste Powietrze Rybnik- Punkt Konsultacyjny
W spokojniejszych czasach pracownicy będą przyjmowali w biurze przy ul. Rudzka 13 budynek A
Przypomnijmy, że punkt obsługuje mieszkańców Rybnika w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Rybnika.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj