Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiany w programie Rodzina 500+. Tłumaczymy co i jak

Facebook Twitter

Bez progu dochodowego, pieniądze na każde dziecko – to najważniejsze zmiany w projekcie "Rodzina 500+", które obowiązują od 1 lipca. Od poniedziałku każda rodzina może ubiegać się o świadczenie zarówno na pierwsze, jak i kolejne dzieci.

www.katowice.uw.gov.pl

 Kwota dochodu nie będzie brana już pod uwagę, każda rodzina będzie miała dostęp do tego świadczenia – wyjaśnia Ewa Szczęsny, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych w wodzisławskim MOPS-ie. Nie będzie trzeba przedstawiać m.in. dokumentów zasądzających alimenty.

Ten obowiązek pozostaje przy świadczeniach rodzinnych oraz z funduszu alimentacyjnego (…). Wiem, że z tym były problemy, nie wszyscy rodzice mieli uregulowaną tę sytuację, natomiast zgodnie z ustawą, która obowiązuje do 30 czerwca, ten obowiązek istniał i taki dokument musiał być przedstawiony.

Brak dokumentów zasądzających alimenty nie zmienia jednak faktu, że dziecko, na które środki będą wypłacane, musi zamieszkiwać i być na utrzymaniu wnioskodawcy.  W przypadku, kiedy w naszym wywiadzie środowiskowym podejmiemy wiedzę, że tak nie jest, mamy prawo odebrać nienależnie wypłacone środki – dodaje Szczęsny.

Wnioski na nowy okres świadczenia „Rodzina 500+” już można składać, ale uwaga, w lipcu są przyjmowane tylko wnioski elektroniczne:

Mamy tu bankowość elektroniczną czy mamy portal ZUS PUE. Od 1 sierpnia jest to forma tradycyjna, w postaci wniosku papierowego, jeśli mówimy o formie papierowej wnioski już są dostępne, już je można odbierać. To wniosek bardzo krótki, bardzo prosty (…).

Radio 90: Co trzeba mieć ze sobą?

Jedynie wniosek i dowód osobisty.

Tysiące wniosków, które spływać będą do ośrodków pomocy, muszą zostać zweryfikowane. – Ustawodawca dał nam czas na ich rozpatrzenie – dodaje Ewa Szczęsny. Daty przy składaniu wniosków są istotne, ponieważ rodzice, którzy złożą dokumenty do 30 września, otrzymają wyrównanie wypłat za trzy miesiące. Wnioski złożone po 1 października, będą wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Warto też pamiętać, aby składając wniosek wpisać w nim nie tylko dziecko, na które ubiegamy się o świadczenie, ale i pozostałe dzieci, na które już otrzymujemy 500+ – wyjaśnia Szczęsny. Posłuchaj:

W nowej odsłonie programu „Rodzina 500+” świadczenie wychowawcze w skali kraju trafi do 4,4 mln rodzin i skorzysta z niego ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj