Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiany w systemie odbioru odpadów w Mszanie. Nie będzie zbiórek gabarytów sprzed domów

Facebook Twitter

Decyzje w tej sprawie na nadzwyczajnej sesji podjęli radni. Wejdą w życie od przyszłego roku. Ograniczony będzie odbiór w PSZOK-u: odpadów remontowo- budowlanych do 1 tony z posesji na rok, do pół tony wielkogabarytowych i 4 sztuk opon. Nie będzie już zbiórek odpadów wielkogabarytowych sprzed domów.

fot. pixabay.com

W podjętych uchwałach zachowano większość udogodnień, które do tej pory obowiązywały – darmowe worki, duża częstotliwość wywozu, odbiór odpadów zielonych bez ograniczeń zarówno spod posesji, jak i w PSZOK. Zmiany dotyczą wprowadzenia ograniczeń głównie w PSZOK.

– podają urzędnicy.

Wprowadzone zmiany to:

  • ograniczenia w odbiorze odpadów w PSZOK:
    odpady remontowo-budowlane – 1 tona z posesji na rok
    odpady wielkogabarytowe – 0,5 tony z posesji na rok
    opony – 4 sztuki z posesji na rok.
  • ograniczenia odbioru z posesji- brak akcji „wystawka” czyli zbiórki wielkogabarytów z posesji.

Wszystkie te zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku.

Nowość – System PSZOK

Nowością będzie też elektroniczny system obsługi Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Będzie on służył do ewidencji i kontroli ilości odpadów przekazywanych przez mieszkańców gminy.

Odpady w PSZOK będą odbierane tylko po okazaniu aktualnej karty z kodem kreskowym wygenerowanym w informatycznym Systemie PSZOK. Bezpłatną kartę otrzyma każdy właściciel nieruchomości zamieszkanej, według złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Karta posiada unikalny kod kreskowy identyfikujący właściciela nieruchomości. Dostęp do systemu otrzymają pracownicy Urzędu Gminy Mszana, dzięki czemu będzie możliwość tworzenia raportów. W ramach tego systemu dostępna będzie również aplikacja, która będzie udogodnieniem dla mieszkańców. Dzięki swojej funkcjonalności pomoże ona prawidłowo segregować odpady, a mieszkaniec znajdzie w niej informacje dotyczące funkcjonowania PSZOK czy terminów wywozu odpadów z jego posesji.

System PSZOK będzie wdrażany już w tym roku, a w pełni zacznie funkcjonować od przyszłego.

Po co te zmiany

Zmiany w systemie odbioru odpadów komunalnych mają na celu zatrzymanie rosnących kosztów, które z roku na rok idą mocno w górę. Z drugiej strony władzom gminy zależy na zachowaniu maksymalnie wielu udogodnień, z których mieszkańcy są zadowoleni.

Temat zmian w zasadach gospodarowania odpadami był w ostatnim czasie kilkukrotnie omawiany na łączonych posiedzeniach komisji Rady Gminy, ostatnio 11 lipca br. Dyskutowano m.in. czy wprowadzić ograniczenie do 4 czy do 8 opon od posesji, ostatecznie większość radnych była za niższą liczbą. Rozważano także wprowadzenie limitów na odpady zielone odbierane spod posesji, lub wprowadzenie opłat za worki, te propozycje nie zyskały jednak większości.

Komisje zaopiniowały natomiast pozytywnie wprowadzenie ograniczeń na odbiór w PSZOK wielkogabarytów i odpadów remontowo-budowlanych, a także zaaprobowały rezygnację od przyszłego roku z akcji „wystawka”. W 2021 koszt akcji odbierania odpadów wielkogabarytowych spod posesji (z wyłączeniem sprzętu RTV i AGD oraz opon) wyniósł 121 tysięcy zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj