Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmiany w systemie ratunkowym. Jak je oceniają strażacy?

Facebook Twitter

Dziś w Radiu 90 mówimy o zmianie w systemie ratunkowym. Jak już wiecie dzwoniąc na numer alarmowy straży pożarnej 998, już wkrótce  dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach czyli po ogólny numer ratunkowy 112.  Sprawdziliśmy jak tę zmianę oceniają strażacy w regionie. 

Jak mówił w Radiu 90 Mariusz Knopek, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, przejecie numer 998, to drugi krok w ujednoliceniu sposobu zgłoszeń na numery alarmowe, zarówno 112 jak i pozostałe numery. Operatorzy w Katowicach już odbierają połączenia z numeru 997.

Pozostaje już tylko numer 999, który kieruje do pogotowia, ale na razie nie jest znana data przełączenia tego numeru.

Jak podkreślają służby, dla osoby dzwoniącej i proszącej o pomoc strażaków nic się nie zmieni, tyle tylko, że telefonu nie odbierze dyżurny w konkretnej komendzie straży pożarnej. Zrobi to pracownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To on przyjmie od nas zgłoszenie i natychmiast powiadomi odpowiednią jednostkę, tak by ratownicy mogli jak najszybciej interweniować.

Sami strażacy, z którymi rozmawiał reporter Radia 90 uważają, że to dobry kierunek zmian ale dopiero czas i praktyka pokażą czy takie rozwiązanie się sprawdzi. Ich zadaniem wiele wskazuje na to, że tak, bo od kilku lat zgłoszenia z policyjnego numeru 997 są już przyjmowane przez dyspozytorów w katowickim centrum. Jeżeli będą tam znajdowali się przedstawiciele wszystkich służb ratunkowych a docelowo tak ma być, będzie można uniknąć przejęzyczeń i przekłamań które rzadko ale zdarzały się.

W naszym regionie przełączenie numerów alarmowych nastąpi 13 września dla straży pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, 14 września w Raciborzu i Rybniku, 16 września w Wodzisławiu Śląskim a 17 września w Żorach i Cieszynie.

Statystyki zdarzeń obsługiwanych przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach

Tylko w pierwszych 6 miesiącach tego roku liczba zdarzeń przekazanych przez centrum do wszystkich służb wyniosła ponad 436 tys., a zdarzeń przekazanych wyłącznie do PSP było ponad 17 tys. Bezpośrednio na numer alarmowy 998 wpłynęło ich ponad 14 tys.

Śląskie jest kolejnym województwem, w którym numer 998 zostanie przełączony na numer alarmowy 112. Pilotaż przełączania numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął się bowiem w lutym 2021 r. od województw podlaskiego i lubelskiego. W związku z jego zadowalającym przebiegiem od kwietnia przełączane są kolejne województwa, a do końca czerwca 2021 r. przełączenie zostało pomyślnie zrealizowane w 9 z nich.

Harmonogram przejmowania numer 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj