Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmieniaj centrum Cieszyna. Twój głos się liczy!

Facebook Twitter

Władze Cieszyna chcą stworzyć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla centrum miasta. Dlatego zapraszają mieszkańców na konsultacje społeczne. Każdy może wnieść swoje uwagi. Czym jest taki plan, dlaczego jest tak ważny?

Mówi zastępca burmistrza Cieszyna, Przemysław Major:

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to podstawowy dokument w każdej gminie, który określa kierunki i sposoby zagospodarowania przestrzeni, publicznej i miejskiej,  ale też przestrzeni prywatnej, mówi tam on o tym w jaki sposób możemy naszą nieruchomość, teren publiczny zagospodarować czy urządzić, zabudować czy ochronić przed zabudową.  Jest on ważny, ponieważ każdy z nas wbrew pozorom ma z nim do czynienia. Np. jeśli jestem właścicielem nieruchomości, to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mówi mi o tym w jaki sposób ta nieruchomość może być zabudowana, rozbudowana, ewentualnie chroniona przed zabudową.  Ponieważ w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wskazujemy jak dana przestrzeń np. powinna być chroniona przed całkowitą zabudową i przeznaczona pod zieleń.

Miasto, choć ma już wstępny plan chce poznać uwagi i sugestie mieszkańców, by móc je uwzględnić w dokumencie:

Zaczynamy właśnie spotkaniem otwartym 10 września o godzinie 17.30 w hali sportowej, zaprezentujemy to w jaki sposób chcemy pracować, z kim chcemy pracować, kto nam będzie cały proces planistyczny prowadził. Na spotkanie może przyjść każdy zainteresowany, niezależnie czy jest mieszkańcem Śródmieścia, czy mieszkańcem innej części miasta ze względu na to, że obszar Śródmieścia jest ważny  dla wszystkich. Tutaj jednak bardzo dużo czasu wielu mieszkańców spędza.

Co znajduje się w planie zagospodarowanie przestrzennego?

Podkreślmy jednak, że by wziąć udział w spotkaniu należy wcześniej zarejestrować swój udział pod adresem [email protected]. Można to zrobić do najbliższej niedzieli (6.09.).

Zastępca burmistrza Cieszyna, Przemysław Major zachęca wszystkich do udziału w konsultacjach, posłuchaj:

Plan miejscowy wpłynie na dalszy rozwój tej okolicy. Pomoże określić wiele zagadnień dotyczących kształtowania przestrzeni w śródmieściu. W jaki sposób mogą być budowane lub przebudowywane budynki, kształtowane ulice czy place? Jak zorganizować komunikację na tym terenie – pieszą, rowerową, samochodową i transport miejski? Gdzie powinny powstać parkingi? Jak rozplanować wygodne i bezpieczne drogi dla rowerzystów? Jak usprawnić powiązanie śródmieścia z sąsiadującymi obszarami? Gdzie powinny powstać nowe tereny zieleni i jak urządzać lub rozwijać już istniejące? Gdzie mogłyby odbywać się imprezy masowe, a gdzie byśmy ich sobie nie życzyli? Jakie powinny być zasady ochrony zabytkowych obszarów i budynków? To tylko niektóre z tematów, o których porozmawiamy w trakcie konsultacji.

Jeśli mieszkasz, pracujesz lub z innych powodów bywasz w śródmieściu, jesteś właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości w tym rejonie albo też po prostu znasz to miejsce i masz swoje zdanie na temat zmian, które mogą w nim nastąpić, podziel się z nami swoimi wnioskami.

-czytamy w zaproszeniu na konsultacje. W ramach konsultacji społecznych, w trakcie których wypracowane zostaną wytyczne do projektu miejscowego planu zagospodarowania dla śródmieścia Cieszyna, możesz wnieść swój wkład poprzez:

  •  udział we wprowadzającym spotkaniu otwartym w dniu 10 września 2020 r. o godz.17.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie, ul. Sportowa 1;
  • wypełnienie ankiety online dostępnej na stronie www.um.cieszyn.pl/zaplanujprzestrzen w dniach 11 do 30 września 2020 r.;
  • udział w warsztatach planistycznych w formule charrette w listopadzie 2020 r.;
  • udział w spotkaniu konsultacyjnym w maju 2021 r.

Plan miejscowy wpłynie na dalszy rozwój okolicy

W związku z epidemią wirusa COVID-19 ilość miejsc w spotkaniu rozpoczynającym konsultacje społeczne jest ograniczona. Udział możliwy jest po uprzedniej rejestracji na adres mailowy: [email protected] w terminie do dnia 6 września br. Wszyscy uczestnicy spotkania otwartego zobowiązani są posiadać maseczki ochronne. Udział w spotkaniu możliwy jest również poprzez wideokonferencję przy użyciu komunikatora internetowego Skype. Osoby zainteresowane udziałem w wideokonferencji proszone są o przesłanie zgłoszenia swojego udziału na
adres [email protected]. Zgłoszenie powinno zawierać adres poczty elektronicznej, na które wysłane zostanie zaproszenie umożliwiające dołączenie do wideokonferencji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024