Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

9. Jastrzębskie Dyktando. Zmierz się z ortografią!

Facebook Twitter

" (...) ledwo widoczni ponad góry słowników, z ponad wielu haseł odrzucając onimy, zgłębiali już tajniki synonimii, antonimii, meandry fleksji i słowotwórstwa, przejrzeli nieprzebrane zbiory chrematonimów, niełatwo brzmiące przymiotniki (...)". To fragment tekstu z ostatniej edycji Jastrzębskiego Dyktanda. Jakie zagadki ortograficzne przygotowane zostaną dla uczestników w tym roku?

fot. dangquocbuu / pixabay.com

Test ze znajomości zasad pisowni w języku polskim w sobotę, 8 czerwca. Właśnie przyjmowane są zapisy:

Wszyscy się uczymy całe życie i mam nadzieję, że my jako Polacy i mieszkańcy tego regionu, uczymy się również ortografii przez te 15 lat. Ona wcale nie jest łatwa, bo kto nie popełniał w szkole błędów te -ówki, -skówki to był jakiś problem tak, z którymi na co dzień mamy. W dobie internetu chciałem zadbać również o to, żebyśmy próbowali do tej tradycji takiego Polskiego normalnego pisania, wrócili z długopisem z piórem i tak też się stało. Bawmy się to ortografią, ona dzisiaj w życiu codziennym jest potrzebna i zachęcam również tych, który pięknie kaligrafują, pięknie piszą będą mogli za to otrzymać nagrodę również. 

… ponieważ oprócz Mistrza Ortografii, wybierany jest też Mistrz Kaligrafii – zaprasza poseł Krzysztof Gadowski, organizator Jastrzębskiego Dyktanda. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie kategorie wiekowe. A potyczki z ortografią organizowane są w tym mieście raz na dwa lata i kuszą atrakcyjnymi nagrodami:

Główny zwycięzca otrzymuję 3200 zł, kolejny telewizor, tablet to do grupy starszej, a dla młodszej mamy laptopy, smartofny, smartwatche także tych nagród nie brakuje, ale ciekawostką zawsze jest to, że my z pośród uczestników tego dyktanda losujemy tez fajne nagrody W tym roku będą też wyjazdy do Sejmu, do Brukseli. Pan Europoseł, Jan Olbrycht zawsze bierze w tym udział i dostarcza nam tych wyjazdów i będzie można również taki wyjazd wylosować. 

Nowości w tym roku będzie także e-Quiz, w którym będzie można wziąć udział już po napisaniu dyktanda, wystarczy wziąć ze sobą smartfon. Zgłoszenia do Jastrzębskiego Dyktanda są przyjmowane do 6 czerwca.

Zapisy i regulamin: TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj