Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmierzch Rad Dzielnic w Rybniku. Komentarze byłych przewodniczących

Facebook Twitter

Mieszkańcy nie chcą Rad Dzielnic? Jak już was informowaliśmy, z mapy Rybnika znikają rady. Wiadomo, że nie będzie już ich w co najmniej 9 dzielnicach, gdzie nie udało się przeprowadzić wyborów ze względu na brak kandydatów.

Noc Muzeów w Rybniku.

Tak się stało między innymi w Niedobczycach, gdzie na 20 stu kandydatów zgłosiło się tylko 12. To tragedia – mówi jej wieloletni przewodniczący Henryk Ryszka:

Radio 90: Brak rad dzielnic to jest duża strata.

Henryk Ryszka: Ale bardzo duża, bo przecież to organizowałem od samego. Jako pierwsza była w Niedobczycach i teraz okazuje się, że rady dzielnicy nie ma. Bardzo mi przykro, niesamowicie. Tragedia. Jeżeli chodzi o powierzchnię to największa, a jeżeli chodzi o liczebność to druga.

Radio 90: Gdzie mieszkańcy będą mogli się teraz zgłaszać z problemami.

Henryk Ryszka: Teraz trzeba robić wszystko, żeby coś powstało, no bo rada dzielnicy już nie powstanie. Taka wstępna rozmowa jest. Są chętni, którzy by chcieli pracować, że będzie zorganizowane Stowarzyszenie Rozwoju Niedobczyc i to będzie funkcjonowało w ramach Rady Dzielnicy.

Wieża Eiffla na rondzie Niedobczyce-Paryż

Ogromny żal także w dzielnicy Paruszowiec Piaski. Tam byli kandydaci, ale przez błędy w listach poparcia nie udało się zorganizować wyborów. Mówi Helena Szuleka, była już przewodnicząca tej rybnickiej dzielnicy:

Helena Szuleka:  Mieszkańcy nas też pytają: No i co teraz? Myśmy byli pewni, że ta rada u nas będzie. Tak się stało, jak się stało. Do tej pory mieszkańcy przychodzili do nas. Chodziliśmy za tym, żeby sprawę załatwić. Teraz już tego nie będzie. Dla urzędu może gorzej, bo będzie wędrówka ludów, tam więcej ludzi. Nie wiem, jak to będzie w praktyce. Trudno mi sobie to wyobrazić, że nie ma tej rady dzielnicy.

Paruszowiec z lotu ptaka

Rady Dzielnicy nie będzie również w Śródmieściu. Dariusz Laska przewodniczący odchodzącej rady podkreśla, że w centrum miasta jej brak będzie mniej odczuwalny, nie ukrywając, że już od dłuższego czasu można było zaobserwować mniejsze zainteresowanie mieszkańców.

Dariusz Laska: Świat się trochę zmienia i teraz mieszkańcy mogą i korzystają z social mediów. One pozwalają szybciej nawet niż poprzez radę dzielnicy dotrzeć do osób funkcyjnych i decyzyjnych w mieście. Podejrzewam, że za wiele to nie zmieni. Coraz mniej było można znaleźć ludzi chętnych do pracy, ludzi, którzy poświęcają swój czas. W naszym przypadku od dwóch lat organizowaliśmy piknik rodzinny w kampusie. Tego typu aktywności są realizowane przez Teatr Ziemi Rybnickiej. Natomiast jeżeli chodzi o inne aktywności, w przypadku Śródmieścia skupialiśmy się na spotkaniach z seniorami. Tą aktywność zakładam, że wypełnia i wypełni Rybnicka Rada Seniorów.

Dariusz Laska uważa, że w dzielnicach oddalonych od centrum Rybnika, miasto powinno uruchomić formułę grantową dla grup nieformalnych, które chciałyby w swojej dzielnicy zorganizować jakieś wydarzenie. Sam prezydent wraz z radnymi powinien też częściej bywać w dzielnicach, w których rady przestaną funkcjonować.

Dariusz Laska: Czy to dziurawa droga, czy poprawa chodnika, czy zwrócenie uwagi na aspekt bezpieczeństwa, no to tutaj miasto powinno zintensyfikować w kolejnych latach działania, wsłuchiwania się w te potrzeby i reagowania. Być może po tej całej akcji wyborczej i nieuruchomieniu Rad Dzielnic, Urząd Miasta Rybnika, Pan Prezydent, radni miasta powinni zintensyfikować pewnego rodzaju spotkania w dzielnicach.

W niedzielę (02.04.) odbyły się wybory do Rad Dzielnic Rybnika. W Boguszowicach Starych niestety ze względu na zbyt niską frekwencję je unieważniono. Do wymaganych dziesięciu procent zabrakło około 50 głosów. Udało się je natomiast przeprowadzić w Golejowie, Meksyku i Boguszowicach Osiedlu.

O wyborach do rad dzielnic Arkadiusz Żabka rozmawiał zastępcą prezydenta rybnika Piotrem Masłowskim – zobacz film

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024