Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmora polskich dróg – kierowcy bez uprawnień. Aż 35 zatrzymała cieszyńska policja w dwa miesiące

Facebook Twitter

Aż 35 kierujących pojazdami bez uprawnień zatrzymała przez pierwsze dwa miesiące tego roku cieszyńska policja. Sprawców takich wykroczeń, którzy są zagrożeniem dla każdego, czekają surowe konsekwencje. Kierowcy bez uprawnień – co może im grozić?

Kierowcy bez uprawnień – zagrożeniem na drogach

Od początku roku policjanci cieszyńskiej drogówki zatrzymali już 35 kierujących pojazdami, którzy prowadzili pomimo braku uprawnień. Prowadzenie samochodu bez posiadanego prawa jazdy może skończyć się wysoką grzywną, a nawet karą więzienia. Dodać należy, że nieuprawniony kierowca, który spowodował wypadek samochodowy, jest też oczywiście obciążany kosztami odszkodowania za wyrządzone szkody.

Najważniejsze jest jednak to, że jazda bez prawa jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialna. Kierowcy bez uprawnień są zagrożeniem dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Taki kierowca może też mieć również w przyszłości problemy z uzyskaniem uprawnień.

bez uprawnień

Warto przytoczyć tu choćby ostatni przykład, kiedy to policjanci zatrzymali w Cieszynie 23-letniego mężczyznę, który nie posiadał uprawnień. Mieszkaniec gminy Zebrzydowice, podczas kontroli był informowany o konsekwencjach wsiadania za kierownicę bez prawa jazdy. Po zakończonej kontroli usłyszał, że sprawa zostanie skierowana z wnioskiem o ukaranie do sądu, a on sam musi przemieszczać się pieszo lub środkami transportu publicznego, albo takimi, na które ma uprawnienia. 23-latek niestety już następnego dnia został ponownie zatrzymany do kontroli. Jak łatwo się domyślić i tym razem nie miał (nadal) uprawnień. Również ta sprawa, jako osobne wykroczenie, zostanie skierowana z wnioskiem o ukaranie do Sądu Rejonowego w Cieszynie, który zadecyduje, jak wysoką karę otrzyma nieodpowiedzialny 23-latek.

Jak informuje Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji

Krzysztof Pawlik: Sprawców takich wykroczeń czekają surowe konsekwencje związane z grzywną, jaką może nałożyć sąd. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami policjant obligatoryjnie wobec sprawcy takiego wykroczenia kieruje wniosek o ukaranie do sądu, a sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nie niższą niż 1.500 zł, a maksymalnie aż 30 tys. zł za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień.

Krzysztof Pawlik rzecznik prasowy cieszyńskiej policji

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant obligatoryjnie wobec sprawcy takiego wykroczenia kieruje wniosek o ukaranie do sądu. Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalnie aż 30.000 złotych. Sąd obligatoryjnie orzeka też środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres minimum 6 miesięcy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023