Znakowanie rowerów. W Jastrzębiu-Zdroju akcja trwa do końca tygodnia
Szeroka i Moszczenica. To dwie pierwsze dzielnice Jastrzębia, które odwiedzili strażnicy miejscy w tym tygodniu. Trwa akcja znakowania rowerów.
Znakowanie rowerów – akcja w Jastrzębiu-Zdroju
Każdego dnia po specjalny numer i naklejkę informującą o tym, że jednoślad jest wprowadzony do systemu, podjeżdża około 50, 60 właścicieli dwóch kółek.
usłyszała Monika Sokołowska od jednego z mieszkańców Moszczenicy.
Jak technicznie wygląda to znakowanie rowerów? Wyjaśni Damian Kościuk, strażnik miejski z Jastrzębia.
Damian Kościuk: My ten jednoślad wieszamy na uchwycie rowerowym, po czym dokonujemy serii identyfikacji cech roweru, czyli pobieramy takie cechy jak model roweru, rodzaj roweru, typ roweru czy damski, czy męski, jaki ma rodzaj przerzutek, Ile tych przełożeń przerzutek jest. Dokonujemy w dokumentacji fotograficznej całego roweru. Naklejamy taką naklejkę informacyjną, że rower został oznakowany przez Straż Miejską w Jastrzębiu-Zdroju i na samym końcu nanosimy takie syntetyczne DNA, gdzie jest zawarty numer danej fiolki danej próby, którą my znakujemy. Później, jeżeli rower by się na przykład odnalazł, jest to nam w stanie pomóc w identyfikacji roweru, a także właściciela.
„Syntetyczne DNA”, bo do systemu trafiają najważniejsze informacje o naszym sprzęcie. To pomaga w sytuacji odnalezienia jednośladu, np. po kradzieży.
Damian Kościuk: Znakowanie generalnie nie chroni przed kradzieżą roweru, ale pomaga właśnie w identyfikacji właściciela czy danego roweru, gdy rower by się odnalazł. Ta naklejka to jest taka naklejka odstraszająca informująca, że rower jest oznakowany przez Straż Miejską w Jastrzębiu-Zdroju. Jest to też taki element właśnie odstraszenia potencjalnego śmiałka, który by chciał rower ukraść.
Z akcji znakowania rowerów w Jastrzębiu może skorzystać każdy właściciel jednośladu, nie trzeba być mieszkańcem miasta.
Damian Kościuk: Warunki są dosyć ważne. Na pewno nie może być to pogoda deszczowa. Jeżeli jest to pogoda deszczowa, znakowanie się nie odbywa. Należy mieć ze sobą dowód osobisty. Osoba musi być pełnoletnia. Dobrze by było, gdyby posiadała dowód zakupu jednośladu. Jeżeli jednak by nie było tego dowodu, to spisywane jest u nas oświadczenie. Właściciel oświadcza, że jest to jego rower, gdzie go zakupił, kiedy i to jest wystarczające. I rower przede wszystkim musi być czysty.
Straż Miejska zaprasza na akcje znakowania, które odbędą się na terenie sołectw w następujących terminach:
3 lipca w godz. 11:00 – 16:00 – sołectwo Bzie przy OSP ul. Rostków,
4 lipca w godz. 11:00 – 16:00 – osiedle Górne przy OSP ul. Pszczyńska,
5 lipca w godz. 11:00 – 16:00 – sołectwo Borynia przy Domu Sołeckim ul. Gajowa.
Czytaj także:
- Śląsk Cieszyński: Kolizje i wypadki z udziałem rowerzystów
- Kontrole palenisk w Rybniku. Straż miejska nie zaprzestaje odwiedzin domów