Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znalazłeś przedmiot wart więcej niż 100 złotych? Właściciela musi szukać starostwo

Facebook Twitter

Rzeczy znalezione zbiera starosta. Uregulowano przepisy dotyczące postępowania w sytuacji, kiedy znajdziemy zgubiony przedmiot. Jeśli jest wart co najmniej 100 złotych należy zanieść go do Starostwa Powiatowego. Stanowi o tym ustawa o rzeczach znalezionych, która została przyjęta przez Sejm w połowie stycznia.

To starosta jest zobowiązany do przechowywania każdej zguby i szukania właściciela. W wielu urzędach od lat działają Biura Rzeczy Znalezionych. To cieszyńskie od początku marca działa w nowej siedzibie:

– mówi Bolesław Zemła, naczelnik Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie. Jakie rzeczy najczęściej trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych?

Co dalej? Spisywany jest protokół przyjęcia danej rzeczy, w biurze czeka ona przez rok. Jeżeli w tym czasie nie zgłosi się po nią właściciel, sprawa kierowana jest do sądu, który wydaje zgodę na jej zniszczenie. Nowe przepisy trzeba sprawdzić w praktyce – dodaje Bolesław Zemła:

Dodajmy, że informacji o przedmiotach czekających na właściciela w biurze rzeczy znalezionych szukać należy na tablicach informacyjnych w starostwach powiatowych, na stronach internetowych urzędu; a jeśli wartość zguby przekracza 5 tysięcy złotych ogłoszenie powinno też zostać opublikowane w dzienniku lokalnym lub ogólnopolskim.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2022