Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znamy nominacje do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Facebook Twitter

Poznaliśmy tytuły książek nominowanych do trzeciej edycji tej nagrody. Najlepszą publikację ubiegłego roku roku poznamy w październiku podczas Rybnickich Dni Literatury. W tym roku do nagrody zgłoszono 126 książek.

fot. Sarah_Loetscher/ pixabay.com

Kto ma szansę w tym roku na nagrodę? Spośród nadesłanych propozycji Kapituła Konkursu wybrała 5 pozycji. „Florydę” dr Jakub Momro, określa jako debiut wybitny, bo dawno nie było w polskiej literaturze tak wyrazistego głosu. Prof. Zbigniew Kadłubek zwraca uwagę, że „Lesbos” Renaty Lis doskonale wpisuje się w ideę Nagrody Juliusz, bo „podnosi kwestie mniejszościową”. Książka Renaty Lis to jakby nowa wersja opowieści Anny Kowalskiej pt. „Safona”. Recenzując książkę Doroty Masłowskiej, dr Anna Kałuża wskazywała, że mimo iż to felietony, to mamy do czynienia z opowieścią o współczesnej polskiej kulturze. „Dar Meneli” Roberta Rybnickiego, zdaniem dr Kacpra Bartczaka powracający do najlepszych poetyckich tradycji w XX w.

 

W jednej z nominacji jest poruszona sprawa, która wstrząsnęła kilka lat temu regionem. Uwagę kapituły zwrócił reportaż „Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej. Rekonstruując okoliczności śmierci „chłopczyka z Cieszyna” autorka pisze o lekkomyślności prowadzącej do zobojętnienia, niedojrzałości skutkującej brakiem wrażliwości, bezmyślności obracającej się w okrucieństwo. Są też bardzo trudne pytania. Kto właściwie zawinił? System? Rodzina? Społeczność? Czy w nowym, lepszym świecie uda się uniknąć podobnych skrajności?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj