Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znamy zadania Rybnickiej Akademii Rodziny

Facebook Twitter

Rodzina częściej jest w kryzysie - alarmują fachowcy. Lekarstwem i wsparciem ma być Rybnicka Akademia Rodziny. To wspólny projekt Stowarzyszenia "17-tka", Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej, Stowarzyszenia "Serduchowo", zrzeszającego rodziny zastępcze oraz Stowarzyszenia "Razem" działającego na rzecz osób niepełnosprawnych.

Mówi Piotr Masłowski wiceprezydent Rybnika:

Piotr Masłowski: Mamy coraz więcej dzieciaków z dużymi problemami w rodzinie, na tyle dużymi, że wypadają z tych rodzin. Przykład 10-latka, który będzie miał rozprawę sądową za demoralizację. To są takie rzeczy bardzo niepokojące i osoby, które zajmują się tym od lat 90., mówią, że tak źle jeszcze nie było. To dotyczy wąskiej grupy ludzi, ale w tej wąskiej grupie zmiany zachodzą bardzo negatywne.

Radio 90: Co zrobić, żeby zahamować ten proces?

Piotr Masłowski: Myślę, że rozwiązania typu: Rybnicka Akademia Rodziny to jest krok we właściwym kierunku, żeby jak najwcześniej interweniować i żeby ludziom pomagać na takim etapie, kiedy te procesy są do odwrócenia.

Rybnicka Akademia Rodziny oferuje kompleksową pomoc od prawnej poprzez psychologiczną, terapeutyczną a na pracy na ulicy kończąc. Każdy partner projektu odpowiada za to, co robi najlepiej – mówi Grzegorz Głupczyk i Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia 17-stka:

Grzegorz Głupczyk: Dlatego otwieramy takie miejsce, ponieważ jesteśmy świadomi takich potrzeb i liczymy na to, że tutaj ludzie będą przychodzili „drzwiami i oknami”, że ta oferta nie będzie zmarnowana, że ta oferta okaże się skuteczna i potrzebna mieszkańcom Rybnika.

Radio 90: Wydaje się, że to jest coś, co pozwoli przełamać te bariery wstydu, bo to jest niezwykle istotne:

Mariusz Wiśniewski: Stąd nazwa, która ma nie stygmatyzować, stąd przestrzeń, która ma być przyjazna, taka, że chce się do niej wejść. Stąd również zespół, który te nasze programy tworzy. Zespół, który nie ma naszywek: wychowawca, streetworker, psycholog. Jest to zespół dobrych, aktywnych, oddanych ludzi. 

Rybnicką Akademię Rodziny możecie znaleźć w centrum miasta w budynku u zbiegu ulicy Kraszewskiego i Wysokiej. Na wiosnę przyszłego roku przeprowadzić się ma ona do remontowanego budynku dermatologii na terenie byłego szpitala Juliusz, gdzie powstaje Centrum Wsparcia Rodzinie. Mówi Arkadiusz Andrzejewski kierownik rybnickiej filii Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Rybniku:

Arkadiusz Andrzejewski: Przenosimy do nowego obiektu dwie instytucje. Jedną jest Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny filia w Rybniku. Do dyspozycji ośrodka będzie przekazanych bardzo wiele komfortowych pomieszczeń do prowadzenia działalności związanej z procedurami adopcyjnymi, a z drugiej strony stwarzamy bardzo komfortowy i na wysokim poziomie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej, który ma za zadanie wspieranie rodzin zastępczych, organizację spotkań. Stworzenie akademii jest kompleksowym umożliwieniem takiego uzyskania pomocy przez tę rodzinę.    

Na realizację projektu udało się pozyskać blisko 1,7 mln złotych dofinansowania, ma on potrwać do 2020 roku, ale już dziś partnerzy zapowiadają jego późniejszą kontynuację.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022