Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znana miłośnikom rudzkich lasów kapliczka będzie wyremontowana. Znacie Magdalenkę?

Facebook Twitter

Magdalenka położona przy granicy trzech gmin: Bierawy, Sośnicowic i Kuźni Raciborskiej. Istnieje w tym miejscu już ponad 200 lat. Drewniana kaplica, ocalała w pożarze w 1992 roku. Wymaga stałych zabezpieczeń i konserwacji a od czasu do czasu poważniejszego remontu.

Magdalenka w Rudach Raciborskich. To był kiedyś nasz "Pomysł na weekend"

W ostatnim czasie Lasy Państwowe przekazały kwotę 30 000,00 na restaurację tej zabytkowej kaplicy. W tym roku prace mają obejmować drewnianą wiatę krytą gontem, zaś w przyszłym roku ma zostać odnowiona murowana kapliczka wewnątrz wiaty. Zbiórkę na remont kaplicy prowadzi także parafia Sośnicowice a mieszkańcy Tworoga Małego zakupili już drewno potrzebne na renowację.

Trasa od parkingu (Rudy-Brantołka) jest prosta: jedziemy ul. Kotlarską i skręcamy w prawo w ul. Świętej Magdalenki. Warto!

– pisaliśmy w portalu Radia 90 proponując wizytę do kaplicy św. Magdaleny, miejsce potocznie zwane jest Magdalenka:

Pierwsza wzmianka o kaplicy pochodzi z 1729 roku. Wynika z niej, że już wiele lat wcześniej gromadzili się tu pielgrzymi na uroczystości odpustowej. Początki zatem sięgają głębiej w historię skoro w tamtym roku nie pamiętano już kiedy Magdalenka powstała. Na belkach drewnianej wiaty znajduje się data 1784. Być może wtedy kapliczkę przykryto drewnianą konstrukcją.

– czytamy na stronie Urzędu Gminy w Bierawie.

Czytaj także:

Inne wyjątkowe miejsca w regionie polecamy tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023