Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znicz olimpijski zapłonie w Rybniku!

Facebook Twitter

W Rybniku już w niedzielę (2.08.) rozpoczną się Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Śląsk 2015. Otwarcie zaplanowano na wieczór, zaprezentowane zostaną wszystkie reprezentacje, a na finał zagra Pectus!

Wszystko na stadionie przy Gliwickiej od godziny 17.00 – zaprasza Michał Wojaczek, koordynator rybnickich działań w ramach igrzysk:

Znicz olimpijski będzie znajdował się na koronie stadionu, zapalą go żużlowcy:

Na finał tej uroczystości na rybnickim stadionie wystąpi białoruski akordeonista i wokalista Witalij Woronko i grupa Pectus! Wstęp jest wolny. Michał Wojaczek zwraca też uwagę na imprezę towarzyszącą Letnim Igrzyskom w Rybniku, już w sobotę (1.08.) od 18.00 Dzień Ukraiński w Teatrze Ziemi Rybnickiej:

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Śląsk 2015 przez cały najbliższy tydzień w Wodzisławiu, Rybniku, Sosnowcu i Chorzowie. W każdym z tych miast rozgrywanych będzie pięć dyscyplin. Zamknięcie igrzysk w sobotę (8.08.) w Chorzowie.

XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Śląsk 2015

Program wydarzeń w Rybniku:

1.08.2015, sobota

  • 18:00 – Dzień Ukraiński (wydarzenie towarzyszące), Teatr Ziemi Rybnickiej
    Marianna Humecka / fortepian / – recital mistrzowski
    Wasyl Dutka – wernisaż wystawy

2.08.2015, niedziela

  • 17:00 – Inauguracja XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych – Śląsk 2015
    Stadion Miejski w Rybniku
  • 17: 00 – otwarcie bram stadionu
  • 17:30 – Koncerty zespołów: Blueset, Przygoda, Bartnicky
  • 20:50 – Oficjalna ceremonia otwarcia: parada zawodników z 29 krajów, ślubowanie zawodników i sędziów, podniesienie flagi, uroczyste zapalenie znicza
    (z udziałem Bractwa Ognia Spaleni, żużlowców ŻKS ROW Rybnik oraz Witalija Woronko)
    PECTUS – koncert
    (transmisja na żywo w TVP Polonia – 20.50-22.20)

3.08.2015, poniedziałek  

  • 9.30 – zawody sportowe
    Rybnik – pływanie, strzelectwo, windsurfing

4.08.2015, wtorek

  • 9.30 – zawody sportowe
    Rybnik – pływanie, strzelectwo, windsurfing

5.08.2015, środa

  • 9.30 – zawody sportowe
    Rybnik – windsurfing

6.08.2015, czwartek  

  • 9.30 – zawody sportowe
    Rybnik – kajakarstwo, siatkówka plażowa

7.08.2015, piątek  

  • 9.30 – zawody sportowe
    Rybnik – kajakarstwo, siatkówka plażowa

WYKONAWCY ceremonii otwarcia w Rybniku:

Marianna Humetska – pianistka urodziła się we Lwowie. Otrzymała Dyplom Magistra Akademii Muzycznej we Lwowie, Dyplom z Wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskiego (prof. Viera Gornostajewa) i Dyplom Artystyczny Szkoły Glena Gulda z Konserwatorium Królewskiego w Toronto (prof. John Perry). Solistka Obwodowej Filharmonii Lwowskiej i wykładowca katedry fortepianu w Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie. W 2012 roku Marianna Humetska została współautorem idei stworzenia Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, w jakim występuje w roli solistki oraz dyrektora artystycznego Festiwalu. Członek Międzynarodowej Kapituły Wyróżnienia „Paderewski”, uczestniczka Duo LesAMIS. Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Wasyl Dutka – mieszka w mieście Kosiw na Ukrainie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie. Obecnie pracuje jako zastępca rektora Kosiwskiego Instytutu Sztuk Pięknych. Maluje głównie ukraińskie pejzaże, ale także martwą naturę i portrety. Miał wystawy indywidualne na Ukrainie, w Kanadzie i Rosji. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych na Ukrainie i za granicą – w USA, Kanadzie, Rosji, a także w Polsce (Rzeszów, Nidzica, Olsztyn). Prace znajdują się głównie w prywatnych kolekcjach. Wasyl Dutka jest autorem popiersia Ignacego Jana Paderewskiego, w warszawskim Domu Polonii.

Bartnicky – to zespół muzyczny,  na czele  którego stoi skrzypek i wokalista czeskiego pochodzenia Bogdan Bartnicki, znany kiedyś z zespołu Folkoperacja. Tworczość zespołu to przede wszystkim utwory autorskie, jak również melodie znane z terenów Beskidu Śląskiego opracowane we własnych aranżacjach. Zespół powstał na początku 2011 roku i przeszedł zmiany personalne i brzmieniowe, by muzyka jeszcze lepiej i głębiej trafiała do serc słuchaczy.

Blueset – zespół jest grupą zapaleńców, którzy swoją muzyką starają się zaspokoić potrzeby muzyczne koneserów gatunku muzyki wywodzącej się z rythm&bluesa i pokrewnych gatunków takich jak funk, rock i jazz rock. Ze swoim repertuarem występował kilkakrotnie na Rybnickim Festiwalu Bluesowym (członkowie zespołu są inicjatorami i pomysłodawcami Rybnik Blues Festiwal), dwukrotnie na Labie Pełnej Bluesa w Chorzowie, Bluestracjach, Gali Blues Top 2008 i Olsztyńskich Nocach Bluesowych 2009, Radlińskich obliczach Bluesa oraz wielu innych koncertach, w tym także w dużej liczbie charytatywnych. W 2009 roku zespół został laureatem prestiżowego ogólnopolskiego festiwalu „Bluestracje 2009” w Chorzowie.

Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” – powstał w 1972 roku i działa jako Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rybniku. Członkami ponad 600-osobowego zespołu są dzieci i młodzież Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej. W programie kultywują tradycje ludowe Górnego Śląska oraz innych regionów Polski. „Przygoda” posiada 2 grupy reprezentacyjne – dziecięcą i młodzieżową. Każda z nich dysponuje 90-cio minutowym programem złożonym z 10-cio minutowych prezentacji: tańców, muzyki i kostiumów określonych regionów Polski. Kostiumy są zgodne z tradycją ludową w poszczególnych częściach kraju i są wykonane w pracowni zespołu. W skład zespołu wchodzi wysoko ceniona kapela ludowa: skrzypce, altówka, kontrabas, trąbka, flet poprzeczny, klarnet, akordeon.

Bractwo Ognia SPALENI – rozpoczęli zabawę z ogniem w 2006 r. Zabawa przerodziła się w gorącą pasję. Jej wynikiem są spektakle ogniowe, które wyróżniają się ciekawymi historiami opowiedzianymi za pomocą tajemniczego żywiołu, jakim jest ogień. Aktualnie Bractwo realizuje szereg scenariuszy, które wprowadzają widzów w fascynujący świat teatru ognia. Najpopularniejsze to: Tajemnicze jezioro, Gangsterska, Sabat czarownic, Gala boksu ogniowego, Święto plonów, Dziewczynka z zapałkami. Spektakle uświetniają wiele różnego rodzaju imprez o charakterze masowym, okolicznościowym, rekreacyjno-sportowym i promocyjno-reklamowym. Bractwo prowadzi również warsztaty kuglarskie dla dzieci i dorosłych.

Żużlowy Klub Sportowy ROW Rybnik – powołany do życia 1 sierpnia 2012 r. w Rybniku.  Nowy żużlowy klub sportowy działający pod nazwą Stowarzyszenie Żużlowy Klub Sportowy „ROW Rybnik” to nowe rozdanie w bogatej rybnickiej historii speedwaya. Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej oraz ciągły rozwój klubu, czemu sprzyjać ma łączenie sił – czyli bezpośrednia współpraca z miastem w zakresie realizacji jego strategii w zakresie rozwoju sportu, turystyki i rekreacji, a także z instytucjami i organizacjami społecznymi, w tym z MKMŻ „Rybki Rybnik”.

PECTUS – zespół powstał wiosną 2005 roku w Rzeszowie z potrzeby i chęci dzielenia się muzyką. W 2006 roku zdobywają Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” w Rzeszowie. W styczniu 2007 ukazuje się promocyjny mini-album, z pięcioma autorskimi utworami. W nagraniach materiału uczestniczą Wojtek Horny (O.N.A. Chylińska) i Zbyszek Jakubek (Walk Away, R.Rynkowski). W tym samym roku PECTUS jest już finalistą 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „Debiuty” Opole 2007. Pierwszym wielkim przebojem zespołu, jest piosenka, „To, co chciałbym Ci dać”. W sierpniu PECTUS docenia sopocka publiczność, nagradzając grupę, SŁOWIKIEM PUBLICZNOŚCI Sopot Festiwal 2008. Debiutancki album „PECTUS” z lutego 2009 roku, zawiera 11 utworów, wszystkie kompozycje jak i teksty autorstwa Tomasza Szczepanika. Kolejny singiel „Jeden moment”, przez wiele miesięcy gości na listach przebojów. Popularności medialnej, towarzyszy ogromny sukces żywego grania. Na koncerty zespołu PECTUS przychodzą tłumy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj