Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zniknie cieszyńska atrakcja turystyczna. Ważne miejsce idzie do remontu [FOTO]

Facebook Twitter

Według legendy tutaj spotkali się trzej bracia Leszko, Cieszko i Bolko a później w tym miejscu założyli miasto- Cieszyn. O tym historycznym fakcie przypomina też Studnia Trzech Braci. Jednak od lat nieremontowana, jest w coraz gorszym stanie. Zabytek, bo jej obudowa w formie altanki ma już ponad 150 lat, doczeka się remontu. Tak zapowiada burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz. Ale najpierw trzeba przygotować plany konserwacji.

Jak mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, plany konserwacji do tanich nie będą należeć.

Gabriela Staszkiewicz: Studnia pewnie będzie musiała zniknąć na jakiś czas, w związku z tym, że nie da się w tym miejscu przeprowadzić renowacji. Szczegółów tych prac, kiedy to nastąpi, jeszcze nie znamy bo to wszystko musi zostać opracowane z służbami konserwatorskimi, jak również z pracownią, którą wybierzemy. Właściwie będzie to gruntowny remont. W tej chwili wiemy że 140 tysięcy pójdzie na sam projekt remontu tej studni. Na pewno nie jest to kwestia wyczyszczenia i pomalowania, natomiast ta studnia zostanie zdemontowana i będzie w pracowni konserwatorskiej gdzie będą wykonywane te prace.

Studnia znajduje się przy ulicy Trzech Braci, która ma historyczną nawierzchnię, wyłożoną kamieniami. To również problem, bowiem w wielu miejscach nawierzchnia się rusza, kamienie wypadają i powstają dziury. Jak zapowiada cieszyński ratusz, również remont tej i sąsiedniej ulicy Sejmowej jest w planach. Jak dodaje burmistrz, niestety uszkodzenia mają związek z przebiegająca pod ulicami kanalizacją.

Gabriela Staszkiewicz: Te uszkodzenia, które teraz obserwujecie na tej ulicy wynikają z tego, że mamy tam jeden z najstarszych kanałów kanalizacyjnych. Są to również ustalenia z konserwatroem co do wyglądu przyszłego tej ulicy, a zwłaszcza poprawienia dostępności czyli poszerzenia chodników o które wnioskowaliśmy. Te ustalenia trwały bardzo długo. Jednocześnie dodatkowy projekt, w tej chwili kalkulacja na zrobienie tych 2 ulic plus skrzyżowania z ulicą Śrutarską tj. 1,5 mln zł, które musimy znaleźć w budżecie.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora, na ulicę Sejmową, która obecnie przykryta jest asfaltem, najprawdopodobniej powróci bruk, bądź kamienie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj