Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zobacz czym oddychasz. Ten widok nie jest ciekawy. Białe płuca już szare [WIDEO]

Facebook Twitter

Wystarczyło zaledwie kilka dni, by białe płuca ustawione na rybnickim rynku stały się szare. Wykonane z tkaniny płuca z każdym dniem ciemnieją, bo za nimi ustawione są wentylatory, które zasysają powietrze i sprawiają, że płuca pracują tak jak u człowieka.

Specjalna instalacja ma pokazać rybniczanom, czym oddychają. Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

Dopiero jak człowiek zobaczy, jest w stanie uświadomić sobie, co ma w sobie (…) Przyszłam zobaczyć jak wyglądają teraz, straszne w jakim środowisku musimy żyć (…)

Emil Nagalewski koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim nie jest zaskoczony tym, że po kilku dni płuca zmieniły kolor z białych na szare:

Radio 90: Co pan czuje, patrząc na te płuca?

Myślę, że jest to dobra ilustracja tego, co też wpada do naszych płuc przez cały sezon grzewczy.

Radio 90: Jest pan zaskoczony, że wystarczyło kilka dni, żeby te płuca zmieniły barwę na szaro-czarną?

Szczerze, nie jestem bardzo zaskoczony. Tak myślałem, że to tak będzie wyglądało. Może trochę zaskoczyło mnie to, że pomimo tego, że, tych dni z tym mocnym smogiem nie było tak dużo, bo jedna doba czy dwie, a mimo wszystko wystarczyło, żeby te płuca zmieniły na nieprzyjemny kolor.

Radio 90: My często mówimy, że jest źle, kiedy widzimy ten smog, kiedy jest gęsty, tymczasem okazuje się, że to powietrze na co dzień jest fatalne.

Są takie momenty, kiedy trochę powiało i jest trochę lepiej, ale tak naprawdę przez cały sezon grzewczy mamy do czynienia z takimi zanieczyszczeniami, którymi nie powinniśmy oddychać, bo nam szkodzą i rujnują nam zdrowie.

Oby ta instalacja przekonała do wymiany pieców tych, którzy do tej pory nie wierzyli, że w Rybniku jest fatalna jakość powietrza

– dodaje Emil Nagalewski:

Ja mam nadzieję, że te osoby, które nie do końca były przekonane do tego, że zmiany są konieczne, że musimy wymieniać stare kotły, zmieniać się na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, że jak przyjdą i zobaczą, co się osadza na tej tkaninie i uzmysłowią sobie, że to samo, te same zanieczyszczenia trafiają do ich płuc, do płuc ich dzieci, do ich rodziców, to może podziałać na wyobraźnię bardziej.

Mechaniczne płuca będą stały na rybnickim rynku do połowy lutego. Pojawiają się w różnych miejscowościach w całym kraju, w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”.

Powyżej na filmie możecie zobaczyć, jak wyglądały płuca w piątek 29 stycznia, gdy stanęły na rynku i dzisiaj 3 lutego.

Porównaj zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj