Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żółta strefa w komunikacji MZK. Limity pasażerów i zaświadczenia lekarskie przy braku maseczek

Facebook Twitter

Od jutra (10.09.), mimo niskiej liczby zachorowań, region tak jak reszta kraju staje się "żółtą strefą". Zmieniają się także zasady przewożenia pasażerów w komunikacji. W autobusie może przebywać tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc w autobusie.

fot.mzk.pl

Mówimy więc o maksymalnie 45 osobach w standardowym pojeździe, przy zachowaniu zasady – co drugie miejsce siedzące wolne. Przypominamy, że obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, nie tylko w komunikacji, ale i w innych miejscach publicznych. Od 10 października nie wystarczy już zwykła wymówka. Osoba bez maseczki jest zobowiązana okazać zaświadczenie lekarskie wskazujące na przeciwwskazania.

Od sierpnia trwają kontrole, podczas których kierowców autobusów i pracowników MZK wspierają funkcjonariusze policji. Za brak maseczki grozi mandat 500 zł. W egzekwowaniu tego obowiązku ma pomóc zasada wchodzenia do autobusu przednimi drzwiami, która od miesiąca obowiązuje w MZK. Co ważne, nie należy zatrzymywać się w przejściu, aby nie naruszać strefy bezpieczeństwa kierowców.

Trudna sytuacja epidemiologiczna nie oznacza, że podróż autobusem nie może być bezpieczna. Autobusy są systematycznie dezynfekowane i poddawane kontroli epidemicznej, a zakup biletu nie wymaga kontaktu ze sprzedawcą. Nowym sposobem na to jest, uruchomiona przed miesiącem usługa „bilet na komórkę”. Można go kupić zdalnie w 10 sekund.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023