Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Żorskie muzeum jesienią przeniesie się do nowej siedziby

Facebook Twitter

Wystawa prosto z Afryki znowu gotowa do oglądania. Zakończył się remont Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach przy ulicy Dolne Przedmieście. To tam swoją siedzibę ma też Miejskie Muzeum, które już za kilka miesięcy zostanie przeniesione do swojej nowej siedziby.

Na poddaszu MOK-u można już zwiedzać ekspozycję „W afrykańskich wioskach”, wznowiono spotkania z dziećmi i młodzieżą z tamtejszych szkół. To jednak tymczasowe rozwiązanie, bo jesienią większość pracowników przeniesie się do Willi Heringa:

Prace konserwatorskie są już prawie ukończone, w tej chwili remont trwa we wnętrzu. Ta zasadnicza część dobudowanej bryły jest już gotowa. Teraz trwają takie typowe prace wykończeniowe. (…) To powinno się skończyć latem, więc mam nadzieję, że jesienią będziemy się przeprowadzali, a otwarcie wystawy nastąpi w połowie przyszłego roku.

– powiedział Radiu 90 Lucjan Buchalik, dyrektor żorskiego muzeum. Przeprowadzka czeka najpierw pracowników administracji:

Jednocześnie trwają prace w magazynie na osiedlu Pawlikowskiego. Tam prace zakończą się w połowie roku, więc jeszcze będziemy przenosili magazyn, który mamy na Powstańców Śląskich. Czyli ten budynek, który będzie wyburzony ze względu na prace, jakie trwają w MOK-u. Jesienią chcemy opuścić budynek na Powstańców Śląskich, przenieść magazyn na Pawlikowskiego, pracowników merytorycznych przesunąć do Willi Heringa, a wiosną uruchomić wystawę.

Ale to tylko początek zmian, bo w planach jest też przystosowanie do potrzeb muzeum jeszcze jednego budynku przy ulicy Męczenników Oświęcimskich:

W planach mamy wyremontowanie tego budynku garnizonu, my go wykupujemy od banku. Chcemy tam stworzyć dużą salę wystawienniczą. Co tam będzie? To się dopiero rozstrzygnie. Z willi do garnizonu jest jakieś 30 metrów.

To jednak kwestia nawet dwóch lat. Dopiero po tym czasie wszystkie działy Miejskiego Muzeum w Żorach będą znajdować się w jednym miejscu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj