Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory jedynym miastem na prawach powiatu w województwie śląskim, w którym przybywa mieszkańców

Facebook Twitter

W większości miast ubywa mieszkańców. Wyjątkiem są Żory, które w województwie śląskim jako jedyne miasto na prawach powiatu może pochwalić się dodatnim saldem migracji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2021 w Żorach przybyło 250 osób.

W sumie żyje w nim 63 tysiące mieszkańców:

Adrian Lubszczyk: Oczywiście, że takie wiadomości nas cieszą. Żory wyróżniają się wśród miast na prawach powiatu, bo u nas właśnie mieszkańców przybywa. Mamy także pozytywne saldo migracji, to się w zasadzie na Śląsku nie zdarza. U nas cały czas więcej osób się przyprowadza niż się wyprowadza. Ta liczba w 2021 roku wyniosła aż 250 osób na plusie, więc to jest bardzo dobry wynik. To pokazuje, że to w jaki sposób zmienia się miasto, podoba się mieszkańcom.

To efekt polityki mieszkaniowej

– dodaje Adrian Lubszczyk naczelnik wydziału promocji kultury i sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Adrian Lubszczyk: Zarówno miejska, czyli realizacja projektu „Z przyszłością w Żorach”,  jak i prowadzona przez deweloperów. To, że mamy bardzo wiele nowych mieszkań w Żorach, że naprawdę się wiele u nas buduje, mnóstwo domów jednorodzinnych u nas powstaje. Teraz mamy sporo terenów do zagospodarowania pod domy jednorodzinne. To wszystko sprawia, że przybywa nam mieszkańców. To są przede wszystkim szanse i możliwości. Rozwój miasta w dzielnicach, bo to się często odbywa, jest wyzwaniem dla miasta i wymaga przeniesienia pewnym usług, wymaga ciągle nowych inwestycji związanych ze szkołami, przedszkolami, bot o najbardziej odczuwamy. Staramy się na bieżąco reagować na te potrzeby.

A które miasta tracą najwięcej mieszkańców? W regionie to Jastrzębie Zdrój, który na przestrzeni kilkunastu lat straciły ponad 8 procent mieszkańców.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj