Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory mają stały punkt, gdzie można zrobić mammografię

Facebook Twitter

Po kilku latach starań, w Żorach uruchomiono punkt, w którym mieszkanki będą mogły poddać się mammografii. Bezpłatne badania ruszają już w listopadzie.

fot. pixabay.com

Ośrodek przy Alei Wojska Polskiego 4D/9 przyjmować będzie panie w wieku 50-69 lat, jest wyposażony w wysokiej jakości sprzęt odpowiadający wymaganiom NFZ. Żory, jako jedyne z okolicznych dużych miast, nie posiadały stacjonarnej pracowni mammograficznej. Przypomnijmy, że wczesna profilaktyka raka piersi jest kluczowa, by możliwe było skuteczne leczenie. Nowotwór piersi znajduje się na pierwszym miejscu wśród wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet.

Kazimierz Czuczman: Po około dwuletnich staraniach możliwość wykonywania codziennie bezpłatnej mammografii w stacjonarnej placówce w Żorach dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat stała się faktem. Było to możliwe dzięki wsparciu takich osób jak senator Tadeusz Kopeć, Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Prezes Mokate Teresa Mokrysz. Narodowy Fundusz Zdrowia po przeprowadzeniu konkursu podpisał z nami umowę o wykonanie tych badań

-mówi lek. med. Kazimierz Czuczman, specjalista chorób kobiecych i położnictwa w NWZOZ „Medicus 99”.

W 2020 roku w Polsce zanotowano ponad 20 tysięcy nowych zachorowań i ciągle mamy rosnący trend umieralności z powodu tego nowotworu.

Badanie najlepiej wykonać u kobiet miesiączkujących po miesiączce (7-10 dzień cyklu ), u pozostałych wtedy, kiedy piersi są najmniej wrażliwe na ucisk. Badanie trwa kilka minut i polega na wykonaniu dwóch zdjęć (ekspozycji) każdej z piersi przy nieznacznym ucisku, który może dawać niewielki dyskomfort. Oceny zdjęć dokonują specjaliści radiodiagnostyki a wyniki są dostępne do 3 tygodni.

Dla kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat bezpłatne badania mammograficzne wykonywane są co 2 lata, a co 1 rok u pacjentek w grupie ryzyka (o częstotliwości badań informuje technik RTG podczas przeprowadzania krótkiego wywiadu).

Na badania można zgłaszać się do:

  • NWZOZ „Medicus 99”Aleja Wojska Polskiego 4D/9
  • 44-240 Żory

rejestracja osobiście lub telefonicznie:

  • nr tel. 32 337 60 53
  • tel. kom. 690 611 453

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023