Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Metodą „na córkę” wyłudzili prawie 150 tysięcy złotych

Facebook Twitter

Prawie 150 tysięcy złotych, a więc gigantyczną kwotę, straciło małżeństwo z Żor. Zostali oszukani "na córkę". Wczoraj (13.09.) popołudniu na telefon komórkowy 80-letniego mężczyzny zadzwoniła kobieta i podając się za jego dziecko, poprosiła o pilną pomoc finansową dla firmy. Co było dalej?

Rozmawialiśmy z Marcinem Leśniakiem, rzecznikiem policji z Żor:

Marcin Leśniak: Poprosiła o pożyczkę w kwocie 240 tysięcy złotych. To miały być pieniądze umożliwiające spłatę długów i uniknięcie pobytu w więzieniu. Rozmówczyni zapytała o dokładną kwotę gotówki, jaką posiadają seniorzy w domu, a następnie poprosiła mężczyznę o spotkanie w wyznaczonym banku znajdującym się na sąsiednim osiedlu. Gdy mężczyzna wyszedł z domu- aby spotkać się ze swoją, jak myślał córką – do drzwi zadzwonił mężczyzna. 70-letniej żonie powiedział, że przyszedł po pieniądze, które kobieta bez dalszych pytań mu wydała.

We wtorek na policję w Żorach zgłoszono jeszcze jedną taką sprawę, kobieta podająca się za córkę chciała wyłudzić pieniądze na załatwienie sprawy po rzekomym potrąceniu. Ten mężczyzna nie dał się nabrać.

Marcin Leśniak: Apelujemy o nieprzekazywanie żadnych pieniędzy i nieinformowanie o fakcie ich posiadania, gdyż możemy stać się łatwą ofiarą oszustów.

-apeluje Marcin Leśniak z policji w Żorach.

Pamiętajmy, że oszuści często wykorzystują naszą łatwowierność i zmuszają do działania pod presją czasu. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
  • rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.

Nie dajmy przestępcom szansy i nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności często całego życia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023