Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Niebawem otwarcie pierwszej w mieście jadłodzielni

Facebook Twitter

Żory otwierają pierwszą w mieści jadłodzielnię. Już od poniedziałkowego popołudnia (20.12.) na tyłach budynku dawnej poczty uruchomiona zostanie społeczna lodówka i szafka na darowaną żywność.

fot. www.wodzislaw-slaski.pl

Dzięki Żorskiemu Forum Kobiet oraz radnej Annie Gaszce, przy ulicy Wodzisławskiej 1 (to parking za budynkiem dawnej poczty) powstanie przestrzeń, gdzie będzie można zostawić żywność, ale także ją zabrać. Jadłodzielnia powstaje w ramach projektu „Kolej na zmianę!”. Chodzi tu przede wszystkim o zapobieganie marnowaniu się żywności. To apel szczególnie ważny przed zbliżającymi się świętami.

fot. FB/Anna Gaszka

Otwarcie Jadłodzielni zaplanowano na poniedziałek 21 grudnia na godzinę o godz. 15:30. Mieścić się będzie przy ul. Wodzisławskiej 1 – parking na tyłach budynku dawnej poczty.

Podobna lodówka działa m.in w Wodzisławiu Śląskim: – Radio 90 dzieli się jedzeniem z potrzebującymi [WIDEO]

Karta Foodsharing Polska
1. Jadłodzielnia to przestrzeń, gdzie wszyscy mogą dzielić się i częstować żywnością dobrą do spożycia, która mogłaby się zmarnować.
2. Z żywności może korzystać każda osoba bez przedstawiania zaświadczeń dotyczących sytuacji materialnej.
3. Każda jadłodzielnia ma swoich opiekunów i opiekunki. Zasady korzystania z jadłodzielni opisane są na plakacie informacyjnym, który umieszczony jest w widocznym miejscu na jadłodzielni.
4. Naszym celem jest zapobieganie marnowaniu żywności, dlatego zachęcamy do dzielenia się nadwyżkami żywności, ale:
– nie zachęcamy do specjalnego przygotowywania żywności do jadłodzielni;
– nie organizujemy specjalnych zbiórek żywności z długim terminem przydatności, by pozyskaną
żywność umieścić w jadłodzielni;
– nie kupujemy żywności do jadłodzielni i odradzamy taką praktykę;
– nie przyjmujemy specjalnych darowizn z długim terminem przydatności, po to, by zapełnić
jadłodzielnie.
Ewentualne darowizny żywności z długim terminem do spożycia przekierowujemy do organizacji charytatywnych.
5. Nie sprzedajemy żywności ani nie przyjmujemy opłat za żywność z jadłodzielni.
6. Jadłodzielnie mogą być różne, dostosowane do miejsca np. całkowicie publiczne lub dedykowane konkretnym użytkownikom (np. jadłodzielnia osiedlowa, w akademiku, szkole czy firmie).
Typ jadłodzielni, a w szczególności jej ewentualny zamknięty charakter należy jasno i czytelnie opisać.
7. Jadłodzielnia to słowo i inicjatywa powstałe w 2016 r. z inicjatywy osób, które postanowiły rozwiązywać problem marnowania jedzenia. Ideą jest prowadzenie jadłodzielni, jako miejsc
neutralnych politycznie i ideologicznie, a także, jako oddolnych inicjatyw obywatelskich. Dlatego w jadłodzielniach nie promujemy ideologii, organizacji politycznych, religijnych czy firm.
8. Działamy non-profit, czyli nie dla zysku.
9. Jesteśmy otwarci na współpracę z darczyńcami, także instytucjonalnymi, ale wyłącznie jako z partnerami wspierającymi. Szanując pracę osób, które zorganizowały Foodsharing w Polsce,
nie oddajemy jadłodzielni, jako projektu darczyńcom czy partnerom wspierającym.
10. Darczyńcom dziękujemy, ale nie reklamujemy. Dopuszczalne jest zamieszczenie logo lub informacji o instytucjach wspierających w formie podziękowania na fanpejdżach, stronach
internetowych, w materiałach poszczególnych miast, czy w innych podobnych miejscach. Unikamy jednak reklamy wprost i promowania poszczególnych marek czy firm.
11. Lokalne inicjatywy foodsharingowe deklarują kierowanie się niniejszą „Kartą Foodsharing Polska” oraz deklarują przestrzeganie zasad ruchu, co z kolei będzie uprawniać do używania
nazwy jadłodzielnia, logotypu ruchu i identyfikacji wizualnej ruchu. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z inicjatyw działa na własną rękę i na własną odpowiedzialność.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj