Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Policyjna akcja „Bezpieczny pieszy”

Facebook Twitter

Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" w Żorach. W dzisiejszych (27.02.) działaniach zaangażowano Ruchome Centrum Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Fot. zory.policja.gov.pl

To już kolejna edycja działań żorskiej Policji, mających na celu zwrócenie uwagi na relację niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz kierujących. Mundurowi zwracać będą dziś uwagę nie tylko kierujących, ale także pieszych i rowerzystów.

Zgodnie z zapisami zawartymi art. 26 PRD m.in.:

  • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
  • Kierującemu pojazdem zabrania się:
    – wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
    – omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

W myśl art. 13 PRD pieszy m.in.

  • wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność
  • znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Ponadto zgodnie z art. 14 PRD pieszemu zabrania się m.in.

  • wchodzenia na jezdnię:bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023