Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Powstaje tężnia – finał prac już niebawem

Facebook Twitter

Coraz bliżej finału prac przy tężni solankowej w Żorach. Odwiedzając wkrótce Park Cegielnia, będzie można poczuć się jak w prawdziwym uzdrowisku. Tężnia zapewne przyciągnie wiele osób.

tężnia
fot. zory.pl

To kolejna tężnia, która powstała w regionie

Obiekt ma kształt okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokości 7 metrów! W środku tężni będzie urządzenie do rozpylania solankowej mgiełki, a multimedialna fontanna zapewni efekty świetlne i dźwiękowe. Pokazy będzie można oglądać także ze szczytu tężni z tarasu okalającego cały obiekt. Teren zostanie doświetlony, pojawią się też ławki oraz stojaki na rowery. Uruchomienie tężni planowane jest w drugiej połowie kwietnia, kosztowała ponad 5 mln złotych.

tężnia

fot. zory.pl

Żorska tężnia będzie największym tego typu obiektem w regionie. Liczymy, że ta inwestycja przyciągnie do naszego miasta wielu gości, a mieszkańcy korzystający regularnie z jej dobrodziejstw szybko odczują pozytywne dla zdrowia skutki jej działania. Park Cegielnia, już teraz jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców, a dzięki tężni stanie się jeszcze atrakcyjniejszą przestrzenią do spędzania wolnego czasu

– mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

tężnia

fot. zory.pl

Obecnie trwa układanie wiązek tarniny, po której spływać będzie pompowana do góry solanka, czyli woda mineralna, bogata w jony sodowe, sole magnezowe, a także związki jodu i bromu. Dzięki temu, wokół tężni tworzy się specyficzny mikroklimat, wspomagający leczenie chorób układu oddechowego oraz odpornościowego. Prowadzone są również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu.

Uruchomienie tężni planowane jest w drugiej połowie kwietnia. Przypomnijmy, że inwestycja stanowi część projektu „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Wykonawcą tej inwestycji, o wartości 5 112 756,99 zł jest firma Monumentum z Wrocławia.

tężnia

fot. zory.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023