Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory przygotowały informator dla obywateli Ukrainy

Facebook Twitter

Żory przygotowały informator dla mieszkających tu obywateli Ukrainy. Darmowa, dwujęzyczny publikacja ma ułatwić im odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Informator został stworzony z myślą o ludziach przyjeżdżających po raz pierwszy do Polski i do miasta.

Broszura zawiera informacje o Żorach, mapę na której zaznaczone zostały m.in.: Komenda Policji, Pogotowie Ratunkowe, Urząd Pracy, Biblioteka Publiczna czy magistrat. Informator pomoże załatwić wiele spraw administracyjnych, związanych z uzyskaniem dokumentów, edukacją, zdobyciem pracy, świadczeń socjalnych czy skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej. Jest w nim także lista najważniejszych telefonów i adresów do żorskich instytucji.

Informator jest częścią projektu pn. „Asystent międzykulturowy – wsparciem żorzan”, którego celem była pomoc przyjeżdżającym do Żor obcokrajowcom. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości, a jego najważniejszym założeniem było powołanie pierwszego w naszym mieście asystenta międzykulturowego, którym została mieszkająca i pracująca w Żorach Ukrainka, Alla Ożyjewska-Brożyna. Jej zadaniem była szeroko rozumiana pomoc w załatwieniu formalności związanych z pracą oraz pobytem w naszym mieście. Obecnie w Żorach działa Klub „Nieobcy”, który organizuje spotkania integracyjne, prowadzi kursy języka polskiego dla cudzoziemców, a także punkt konsultacyjny dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorców, zainteresowanych zatrudnieniem migrantów. Klub mieści się przy ul. Dworcowej 8 w Żorach, e-mail: alla@przedsiebiorczezory.pl, tel. 533 963 227.

Informator dla cudzoziemców został stworzony z myślą o ludziach przyjeżdżających po raz pierwszy do Polski i do Żor. Przede wszystkim dla tych, którzy na stałe chcą się związać z Żorami. Nad jego stworzeniem pracował zespół, składający się z przedstawicieli Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zarządu Budynków Miejskich, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Stowarzyszenia Żorska Strefa Przedsiębiorczości. Wydawcą jest Fundacja Teano.

Broszura zawiera informacje o Żorach, mapę na której zaznaczone zostały m.in.: Komenda Miejska Policji w Żorach, Pogotowie Ratunkowe, Powiatowy Urząd Pracy, Miejska Biblioteka Publiczna czy siedziby żorskiego Urzędu Miasta. Ponadto znajduje się tam mnóstwo praktycznych informacji i porad, które pomogą obywatelom Ukrainy załatwić wiele spraw administracyjnych, związanych z uzyskaniem dokumentów, edukacją, zdobyciem pracy, świadczeń socjalnych czy skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej. Na końcu znajduje się także lista najważniejszych telefonów i adresów do żorskich instytucji.

Dwujęzyczny informator dostępny jest w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Dworcowej 8, w Urzędzie Miasta Żory przy Rynku 9, instytucjach miejskich, a także w firmach zatrudniających cudzoziemców oraz umieszczony w formacie elektronicznym na stronach internetowych portalu „Żory – mój drugi dom” i na stronach partnerów projektu. Można go pobrać również klikając w linki zamieszczone poniżej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj