Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Rodzina podtruta tlenkiem węgla

Facebook Twitter

5-osobowa rodzina podtruta tlenkiem węgla w Żorach. W tej sprawie ratownicy interweniowali wczoraj (12.11.) na osiedlu Sikorskiego.

Obecny na miejscu kominiarz stwierdził, że przyczyną pojawienia się czadu w mieszkaniu był brak prawidłowej wentylacji. Do szpitala trafili rodzice i troje dzieci w wieku 9-10 lat.

Tlenku węgla nie wyczujemy, nie posmakujemy. Nieprzypadkowo jest nazywany cichym zabójcą. Co roku niestety są ofiary, nieraz śmiertelne. Starajmy się dbać o nasze przewody spalinowe, wentylacyjne. Świetnym strażnikiem naszego bezpieczeństwa są czujki tlenku węgla. Nieduże urządzenia, które zamontowane w naszych mieszkaniach będą czuwały nad naszym bezpieczeństwem. Niejednokrotnie mieliśmy zgłoszenia, w których wzywali nas mieszkańcy, bo zadziałała czujka tlenku węgla. Strażacy przyjeżdżali na miejsce i potwierdzali, że ta czujka ochroniła czyjeś zdrowie, czyjeś życie.

– przypomina w Radiu 90 Roland Kotula z raciborskiej straży pożarnej. Jeśli mamy taką czujkę, właśnie teraz jest dobry moment, by wymienić w niej baterie:

Ponieważ zdarzyło się już, że strażacy przybyli na miejsce, gdzie czujka tlenku węgla prawidłowo zadziałała, ale informując, że bateria jest do wymiany. Tlenku węgla nie było. Baterie tylko trzeba było wymienić i wszystko by grało. Dlatego wszystkich użytkowników, którzy mają już te czujki od pewnego okresu, proszę o to, żeby sprawdzić w jakim stanie są bateryjki czy akumulatory w tych urządzeniach.

Ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach wynika, że w ostatnim sezonie grzewczym podtrutych tlenkiem węgla było prawie 600 osób, w tym 178 dzieci, zmarło 10.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj