Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Taką biblioteką trzeba się chwalić! [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Remont trwał dwa lata, ale inwestycja robi wrażenie. W Żorach oddano do użytku budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jak podkreśla prezydent Żor, Waldemar Socha w mieście od wielu lat starano się o to, żeby biblioteka otrzymała nową siedzibę. Udało się przejąć stary, zabytkowy obiekt dawnego młyna elektrycznego.

Obiekt stał, niszczał, kiedy gmina stała się jego właścicielem od razu podjęto decyzję, musi tu być biblioteka – mówi Socha. Udało się pozyskać fundusze zewnętrzne na połowę inwestycji, druga część pochodziła z miejskiego budżetu.

Budynek jest świetnie położony i ma swoją historię, to dla biblioteki też jest ważne. Udało nam się zdobyć środki z Unii Europejskiej, myślę, uzyskaliśmy bardzo dobre miejsce. Miejsce bardzo obszerne, bo tu jest wiele kondygnacji, duży budynek, ale jednocześnie bardzo przytulne. Miejsce, w którym się będzie spędzało czas. Jestem przekonany, że mieszkańcy Żor to docenią. Najmłodsi i starsi, bo to nie będzie tylko miejsce, gdzie będzie można wypożyczyć książkę czy poczytać gazetę, to będzie miejsce, gdzie będzie się działo wiele wydarzeń kulturalnych. Jestem przekonany, że teraz to będzie taka instytucja kultury z prawdziwego zdarzenia.

Budynek z przeszłości, ale wnętrza z przyszłością, tak można powiedzieć o żorskiej bibliotece.

Zapraszamy do uczestnictwa w wielu wydarzeniach

– mówi Radiu 90 dyrektorka placówki, Aleksandra Zawalska – Hawel.

Naprawdę możemy powiedzieć, że to jest, może będę nieskromna, ale europejski styl, tak mi się wydaje. Biblioteka w najnowocześniejszym wydaniu, gdzie kiedyś właśnie dziad noblisty był właścicielem tego miejsca, noblisty Otto Sterna, który jest patronem naszej biblioteki. Mamy przepiękne wypożyczalnie, mamy wspaniałe strefy dla dzieci, dla młodzieży. Mamy „Maker Space”, salę kameralną telewizyjną, mamy wspaniałą galerię sztuki, salę konferencyjną i mnóstwo udogodnień dla czytelników, którzy na przykład mogą sami wypożyczyć sobie książkę, nie muszą prosić o pomoc bibliotekarza. Aczkolwiek, ci bibliotekarze są i zawsze chętnie służą pomocą.

Mamy wspaniałe zbiory, będziemy o nie dbali, żeby były na czasie, chcemy kształtować czytelnictwo. Ale chcemy dostarczać też rozrywki z najwyższej półki

– zaznacza szefowa biblioteki.

Spotkania z najwspanialszymi pisarzami, ale też chcemy dawać impuls do nauki, do samorozwoju. Jest po to „Maker Space”, gdzie uczymy robotyki, żeby dzieci, młodzież, które wchodzą w to życie, tak bardzo związane z nowymi techno technologiami dobrze się w nim czuły. Żeby wiedziały, do czego ten smartfon można jeszcze wykorzystać, że można samemu na niego wpływać, a nie tylko żeby wysyłać sobie na Facebooku coś. Może to trywialny przykład, ale rzeczywiście często tak to działa, że my sami nie mamy wiedzy o tym, co sami moglibyśmy zrobić. A my chcemy tego tutaj nauczyć. Chcemy nauczyć kultury bycia i życia.

Odwiedzający bibliotekę nie kryli zachwytu, jak zapewniali:

Piękne miejsce, będziemy często z usług biblioteki korzystać

Remont obiektu biblioteki, wraz z pełnym wyposażeniem kosztował około 14 milionów złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj