Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: uczniowie ” Miarki” napisali bajki. Można ich posłuchać w formie podcastów

Facebook Twitter

„W świecie bajek” to tytuł projektu zrealizowanego przez grupę młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach. W ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, młodzi ludzie najpierw napisali, a później nagrali w studio własne bajki, skierowane do dzieci m.in. z miejscowych szkół i przedszkoli.

fot.zory.pl

W realizację projektu zaangażowali się także uczniowie z innych szkół. Projekt składa się z kilku etapów. Na początku młodzi ludzie napisali własne bajki, a punktem wyjścia były wartości, które chcieli przez nie przekazać. Bardzo zależało im na oderwaniu dzieci od telewizorów i komputerów. W pisaniu bajek pomagali także rodzice i nauczyciele.

Ostatecznie powstało 9 utworów: „Kolor bez znaczenia”, „O głodnym niedźwiedziu”, „Wiewiórka Iwonka i kolorowe orzeszki”, dwuczęściowy „Smok Gustaw”, „O dziewczynce, której strach miał wielkie oczy”, „Leniwy motyl Michał”, „Piękny dinozaur” oraz „Pierwszy lot”. Bajki zostały nagrane w studiu, jakim dysponuje żorska biblioteka. Można je słuchać w formie podcastów.

Klaudia Pieczka: Projekt „W świecie bajek” to przestrzeń, którą chcemy stworzyć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Naszym założeniem jest przekazanie ważnych dla nas wartości, takich jak: tolerancja, przyjaźń, współpraca, otwartość i wzajemna pomoc

– mówi liderka projektu.

Klaudia Pieczka: O olimpiadzie powiedziała nam nasza nauczycielka, pani Agnieszka Kraińska. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że mało jest wartościowych projektów skierowanych do dzieci. Ponieważ jesteśmy klasą humanistyczną, to uznaliśmy, że warto wykorzystać nasze umiejętności piśmiennicze. Tak zrodził się pomysł napisania bajek

– dodaje.

fot.pixabay.com

Projekt „W świecie bajek” tworzą: Klaudia Pieczka, Natalia Łobos, Jakub Czimalla, Natalia Pastuszka, Patrycja Morcinek, Monika Orszulik, Zuzanna Janduda, Dorota Niechoj oraz Wiktor Trzecina. Choć pomysł na projekt wyszedł od uczniów „Miarki”, to warto podkreślić, że w jego realizację zaangażowali się także ich znajomi z innych szkół.

Projekt składa się z kilku etapów. Na początku młodzi ludzie napisali własne bajki, a punktem wyjścia były wartości, które chcieli przez nie przekazać.

Klaudia Pieczka: Chcieliśmy podzielić się z dziećmi ważnymi dla nas wartościami i trochę oderwać je od ekranów telewizorów i komputerów. Nie było to dla nas łatwe pisać tak, aby dotrzeć do małych dzieci. Dlatego bezcenna okazała się pomoc naszych rodzin oraz nauczycieli ze szkół i przedszkoli, którzy czytali bajki i dzielili się z nami swoimi wrażeniami. Bajki czytałam też na przykład młodszym kuzynom, żeby sprawdzić, czy się im podobają

– podkreśla liderka projektu.

Ostatecznie powstało dziewięć bajek”. Następnym krokiem było nagranie bajek w studiu Radia Żory, mieszczącym się w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ottona Sterna w Żorach. Tak przygotowane bajki zostały umieszczone w formie podcastów na stronie projektu.

Chcąc, by bajki z pozytywnym przesłaniem trafiły do jak największej ilości dzieci autorzy projektu przygotowali także scenariusze lekcji oraz materiały pomocnicze (kolorowanki, łamigłówki), z których mogą skorzystać nauczyciele przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych z naszego regionu. Do udziału w projekcie zaproszone zostały placówki w Żor, Suszce, Rybnika, Pszczyny, Czerwionki-Leszczyn czy Jastrzębia-Zdroju.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj