Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Żory wznawiają koszenie. Z mniejszą częstotliwością

Facebook Twitter

Zwiększona ilość opadów w ostatnich dniach sprawiła, że pokosy w mieście będą znów wykonywane, jednak z mniejszą częstotliwością i z pewnymi ograniczeniami.

fot.Alexas_Fotos/ pixabay.com

W pierwszej kolejności przeprowadzone zostanie w pasach drogowych, głównie przy skrzyżowaniach w celu poprawy bezpieczeństwa, na nowych skwerach czy placach zabaw.

Żory, podobnie jak i inne samorządy zachęcają do ograniczenia wykaszania traw:

Trawy i cała roślinność, pozbawiana odpowiedniego nawodnienia i pielęgnacji wysycha. Sporo starszych drzew, młode nasadzenia oraz krzewy na terenach miasta nie są w stanie sobie poradzić z powodu obniżających się wód gruntowych i z braku opadów. Sposobem na poprawę retencji i zatrzymanie wody w glebie jest właśnie ograniczenie koszenia trawników. Na taki sposób pozyskiwania wody opadowej decyduje się wiele miast nie tylko w Polsce. Ponadto trawniki pomagają obniżyć temperaturę podłoża – co jest istotne, zwłaszcza w mieście, są fabryką tlenu i pochłaniają zanieczyszczenia. Ziemia porośnięta trawą oddycha „pełną piersią”.

– czytamy na stronie Żor. Częste koszenie traw wzmaga upał. W trawnikach mogą również zamieszkiwać rozmaite gatunki owadów pożytecznych dla utrzymania bioróżnorodności w miastach i na działkach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020