Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żory: Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Ma być szybciej i prościej

Facebook Twitter

Nowa, prostsza formuła tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Żorach. Mieszkańcy będą mogli zgłosić swoje pomysły i zdecydować na co przeznaczyć ponad dwa miliony złotych z miejskiego budżetu w 2021 roku.

studium zagospodarowania przestrzennego w Żorach

Nowa, prostsza formuła tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Żorach. Od 27 lipca w tamtejszym magistracie będzie można składać swoje projekty na inwestycje ogólnomiejskie.

Mieszkańcy będą mieli na ten cel do wykorzystania ponad dwa miliony zł, więc można naprawdę sporo fajnych inwestycji w mieście zrealizować. Dzięki temu, że zostaje tylko budżet ogólnomiejski, ułatwiona jest cała procedura. Sam formularz zostaje bardzo podobny, tutaj nadal zależy nam na tym, żeby mieszkańcy opisali swój pomysł na miasto, wstępnie ten pomysł wycenili, oszacowali, ile to może kosztować, jak to ma funkcjonować. Taki wniosek można złożyć zarówno papierowo, jak i w wersji elektronicznej przez specjalną platformę. Następnie wnioski trafią do oceny formalnej i merytorycznej. Te wnioski, które zostaną pozytywnie ocenione do głosowania przez mieszkańców.

wyjaśnia Adrian Lubszczyk z Biura Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Żorach. Mieszkańcy nie proponują tym razem działań w dzielnicach:

Zrezygnowaliśmy z projektów dzielnicowych, wróciliśmy tutaj do modelu, który u nas funkcjonował wcześniej. Te pieniądze, które były przeznaczone dla dzielnicy, one zostają w budżecie miasta, natomiast trafiają bezpośrednio do rad dzielnic i zarządów dzielnic. Tam rady dzielnic, zarządy organizują spotkania z mieszkańcami, każdy mieszkaniec może na takie spotkanie przyjść mieszkańców, może zgłosić swój temat przedyskutować na miejscu, przegłosować i tam są właśnie wyłaniane projekty, które w skali dzielnicy są najistotniejsze.

Zmiany wynikają z obserwacji urzędników, którzy przyglądali się projektom zgłaszanym w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego:

Nasze korzenie budżetu obywatelskiego już ładnych parę lat wstecz sięgają, widzimy, że to jest model, który się świetnie sprawdza. A też widzieliśmy, że ten model, taki rozdrobniony, który w zeszłym roku wprowadziliśmy, czyli jednak z inwestycjami w dzielnicach sprawił troszkę problemów, a z drugiej strony nie tylko mieszkańcy sprawił problemy, ale też potem przy realizacji było to utrudnione.

Każdy mieszkaniec może zgłosić jeden projekt. Czas na to jest od 27 lipca do 10 sierpnia. Pod każdym pomysłem trzeba zebrać listę 10 podpisów mieszkańców popierających daną inwestycję.

Zobacz też:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj