Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób kamerę sam w domu z kartonu lub puszki [WIDEO]

Facebook Twitter

Czy jest możliwe wykonanie zdjęcia bez użycia aparatu? Oczywiście, że tak! Tym specjalizuje się fotografia otworkowa. Opowiemy o tym, czym jest camera obscura i jak ją zrobić własnoręcznie. Coś dla pasjonatów fotografii i nie tylko.

Fot. Pexels / pixabay.com

Co to jest fotografia otworkowa?

Główna różnica między „zwykłą fotografią”, a otworkową polega na tym, że w tej drugiej nie występuje obiektyw. Zastępuje go niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Najlepszym sposobem, aby móc zrozumieć fotografię otworkową, jest samodzielne wykonanie aparatu. Najprostszymi elementami do „produkcji” kamer otworkowych domowej roboty są puszki i pudełka po butach. Takie pudełko lub puszkę maluje się w środku czarną farbą, żeby zminimalizować odblaski, a następnie robi się otworek – w ten sposób powstaje aparat i obiektyw jednocześnie.

Camera obscura z puszki lub pudełka?

Aparat otworkowy to tzw. camera obscura bardzo wdzięczny obiekt do trenowania klasycznej strony fotografii. Czym się charakteryzuję? Na pewno sposobem wykonywania. Nie trzeba posiadać aparatu, aby móc naświetlić zdjęcie. Jeśli chcemy wrócić do początków fotografii, możemy to sprawdzić za pomocą domowych sprzętów.

Aby skonstruować własny „aparat” potrzebnych będzie: pudełko (po zapałkach, butach, puszkach itp.) taśmy izolacyjnej, farby czarnej lub flamastrów czarnych, kalkę kreślarską (jeśli jednak chcemy zapisać naświetlony obraz, lepiej przygotować sobie kliszę lub papier światłoczuły. Pamiętaj, aby móc zrobić zdjęcie należy negatyw/papier założyć w całkowitej ciemności! ), czarną taśmę izolacyjną, igłę.

Jakie daje efekty? Nietypowe. Fotografie wykonane taką techniką, wyróżnia: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie i nieskończona głębia ostrości, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu, camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.

Na poniższym wideo zobaczysz, jaki można uzyskać obraz z wykonanej „camery”. W tym przypadku zamiast pudełka wykorzystano… okno:

Camera obscura, a aparat cyfrowy:

Jeśli chcemy od razu uzyskać efekty z kamery otworkowej, do tego celu możemy wykorzystać aparat cyfrowy. Co jest ważne? Aparat musi posiadać możliwość wymiennego obiektywu, oraz „dekielek”, który wykorzystamy do zrobienia niewielkiego otworu. Co trzeba zrobić? Zobacz poradnik:

Fotografia otworkowa to sposób na urozmaicenie naszych fotografii oraz możliwość powrotu do początków fotografii tradycyjnej. Jeśli uda Ci się uzyskać zadowalający efekt, koniecznie pochwal się nam swoimi zdjęciami i przyślij je na nasz formularz kontaktowy DAJ ZNAĆ lub na nasz facebookowy fanpage, Powodzenia!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2021