Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób to z głową: Castorama Gliwice poleca tapety. Rodzaje, gatunki i klejenie [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Nowa aranżacja wnętrz? Kolorowe przestrzenie? A może ożywienie nudnej ściany? Dzisiaj w ramach Poradnika Castoramy wraz z ekspertem Adamem Olszewskim, przybliżymy wam temat tapet i tego, w jaki sposób je samodzielnie kleić. W poradniku firmy Castorama Gliwice skupimy się na tapetach i rodzajach, które są oferowane w sklepie.

Duży wybór w Castorama Gliwice

Castorama Gliwice: Tapety – rodzaje i porady przy samodzielnym przyklejaniu.

Tapety to obecnie jedne z najczęściej wybieranych dekoracji w pokojach urządzonych w niemal każdym stylu. Szeroki wybór tego typu elementów pozwala wyczarować oryginalny efekt, wprowadzić do wnętrza odpowiedni klimat, ukryć mankamenty przestrzeni i uwydatnić największe jej zalety.

Jak mówi Adam Olszewski:

Dzięki tapetom można uzyskać bardzo fajne efekty w mieszkaniu. Na przykład w jednym kolorze malujemy trzy ściany, czwartą ozdabiamy tapetą. Daje to bardzo często zaskakujące i ciekawe wrażenia.

Castorama Gliwice: jakie są dostępne rodzaje tapet ściennych?

  • Tapety papierowe – wykonane z wielowarstwowego papieru
  • Tapety flizelinowe – wykonane ze specjalnej włókniny
  • Tapety tekstylne – wykonane z tkanin (najczęściej bawełny, lnu, jedwabiu) tapety z włókna szklanego – wykonane z włókien chemicznych otrzymanych ze szkła wodnego,
  • Tapety winylowe – wykonane z polichlorku winylu.

Adam Olszewski, ekspert Castorama Gliwice

Jak kleić tapety? Czy gruntować klejem ścianę przed tapetowaniem?

Zagruntowanie ściany przed tapetowaniem gwarantuje, że klej do tapet nie będzie zbyt szybko wnikał w podłoże. Gdy ściana jest bardzo chłonna, klej do tapet będzie szybciej wnikał w podłoże.

Może to utrudnić przyklejenie tapety. Bez gruntowania tapeta może sama odczepić się do ściany, odpaść lub skurczyć się.

– mówi ekspert Castorama Gliwice.

Castorama Gliwice radzi: Jak się kładzie tapety papierowe?

Rozłóż tapetę na stole w taki sposób, by nie dotykała podłogi. Zamieszaj klej i zamocz w nim pędzel, upewniając się przy okazji, że nie nabierasz zbyt wiele mieszanki. Nakładaj klej od środka tapety i kieruj się ku górze. Potem przyłóż górną krawędź tapety pod sufitem, powoli przyklejaj ją od góry do dołu, dociskając ją specjalnym wałkiem.
Jak radzi nasz ekspert, przed podłożeniem tapety ścianę trzeba przygotować. Musi być ona przede wszystkim równa, wygipsowana i wyszpachlowana. Przed klejeniem należy klej rozrobić w większej ilości wody i zagruntować preparatem powierzchnię, na którą będziemy przyklejać tapetę.

castorama gliwice

Duży wybór tapet w Castorama Gliwice

Czy tapetę fizelinową i winylową trzeba smarować klejem?

Wystarczy, że posmarujesz bezpośrednio powierzchnię ściany klejem i nałożysz na nią tapetę. Nie musisz smarować samej tapety, jest to o wiele prostsza metoda, która pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Warto zaopatrzyć się w gumowy wałek, którym przejeżdżając po naklejonej tapecie, usuwamy spod niej bąbelki powietrza.

Jakie tapety są najlepsze?

Najlepiej sprawdzają się tapety winylowe bądź z włókna szklanego. Tego typu materiały są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim na wszechobecną wilgoć. To sprawia, że nie odklejają się i nie powstają na ich powierzchni nieestetyczne wybrzuszenia czy plamy.

Czym różni się tapeta winylowa od flizelinowej?

Tapety na flizelinie, podobnie jak tradycyjne tapety papierowe, są wykonane z kilku warstw papieru, jednak mają dodatkową warstwę wykonaną z włókniny poliestrowej. Tapety winylowe zaopatrzono z kolei w warstwę winylową, która jest odporna na wilgoć i zacieki, dzięki czemu można je układać także w kuchni lub łazience.

Która tapeta lepsza papierowa czy winylowa?

W ostatnim czasie tapety winylowe coraz mocniej wypierają z rynku tapety papierowe. Są one bardziej wytrzymałe, mają lepszą odporność na wilgoć i łatwiej się je układa na ścianie.

Jaką tapetę najłatwiej się kładzie?

W tapetach flizelinowych materiałem podkładowym jest specjalna flizelina. Tapety te bardzo łatwo się układa, ponieważ flizelina charakteryzuje się dużą stałością wymiarów. Nie rozszerza się ani nie kurczy. Dzięki temu nie jest wymagane zachowanie czasu zmiękczania po pokryciu klejem.

Czy można kłaść tapetę na tapetę winylową?

Zasadniczo możesz przykleić tapetę z flizeliny na tapetę z włókniny. Jednak nie jest to zalecane. Ponieważ tapetę z włókniny można łatwo usunąć, zawsze lepiej jest usunąć ją wcześniej. Nie zaleca się tapetowania na nie tapet, szczególnie w przypadku tapet winylowych o mocnej fakturze.

castorama gliwice

Duży wybór tapet w Castorama Gliwice

Jakich błędów unikać?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wyborze tapety jest niedopasowanie tapety do klimatu panującego w pomieszczeniu. Jest to najczęściej wynik nie do końca przemyślanej decyzji zakupowej i wybranie dekoracji pod wpływem chwili.

Należy pamiętać, że tapeta we wnętrzu stanowi dość mocny akcent dekoracyjny, który z pewnością nie umknie uwadze gości i domowników. Zbyt ciężkie kolory i motywy będą dominowały we wnętrzu i z pewnością będą zwracać na siebie uwagę

– mówi Adam Olszewski.

Kolejnym błędem, którego należy się wystrzegać, jest tapetowanie wszystkich ścian pomieszczenia. Ten sam motyw na wszystkich ścianach może przytłaczać i dominować. W efekcie pokój może stać się mało przytulny i przeładowany. Tapeta idealnie sprawdza się jako dekoracja jednej ściany.

castorama gliwice

Decydując się na wykorzystanie tapety w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka należy zwracać szczególną uwagę na materiał tapety. Najlepiej sprawdzają się tapety winylowe bądź z włókna szklanego. Tego typu materiały są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim na wszechobecną wilgoć.

To sprawia, że nie odklejają się i nie powstają na ich powierzchni nieestetyczne wybrzuszenia czy plamy. Ponadto są łatwe w czyszczeniu nawet przy użyciu detergentów. W kuchni czy łazience można także korzystać z tapet papierowych, czy flizelinowych, pod warunkiem, że nie będą one znajdowały się blisko kuchenki czy też zlewu.

Castorama Gliwice radzi

I jak na koniec jak podkreśla nasz ekspert, Castorama to sklep z wieloma doradcami. Warto zapytać, na pewno otrzymamy fachową poradę i odpowiedź na każde pytanie. Co ważne, dobierzemy produkt nie tylko taki, który będzie zadowalał nas jakościowo i cenowo, ale przede wszystkim taki, z którego będziemy zadowoleni przez lata.

Castorama Gliwice
Pszczyńska 315
44-100 Gliwice
tel. 32 332 81 00
www.castorama.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj